Zabojujte správným výběrem potravin proti běžným zdravotním potížím

Víte, co patří mezi vůbec nejlepší léky? Asi správně hádáte, že je to zdravý životní styl. A do něj bezpochyby patří správné jídlo. Divili byste se, jak moc dokáží potraviny působit na naše zdraví a ovlivňovat to, jak se každodenně cítíme. Existují i takové potraviny, které nám dokáží pomoci od bolestí nebo nás zbavit nepříjemných obtíží. Které to jsou a kdy si je dopřát?

Proti migréně

Jako první pomoc proti silné bolesti hlavy pomohou ryby. Omega 3 mastné kyseliny snižují produkci prostaglandinů, které bývají častou příčinou bolestí hlavy a zánětů. Dopřejte si zejména druhy jako jsou sardinky, ančovičky, pstruh, makrela, tuňák, sleď, mečoun a losos. Pokud tato metoda nezabere, můžete vsadit i na ořechy a semínka. Každodenní konzumace těchto potravin má na naše zdraví velký vliv. Kromě toho, že snižuje riziko migrén, posiluje také srdce, cévy, klouby a mozek. A nezapomínejte na pravidelný pitný režim složený především z čisté vody.

Proti menstruačním bolestem

Ženy dobře vědí, jak mohou být tyto bolesti nepříjemné a omezující. Jezte potraviny, které jsou bohaté na vápník (například listovou zeleninu, brokolici nebo mandle). Dopřejte si potraviny s vysokým obsahem antioxidantů, mezi které patří například borůvky nebo třešně a upřednostněte rostlinné oleje a potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny (zejména ryby). Vyvarujte se naopak sladkým, tučným a mastným jídlům – může vás honit mlsná, ale vy se v žádném případě nenechte zlákat, menstrpouační bolesti by se jen zhoršily.

Proti únavě

Pokud sotva držíte otevřené oči, je v prvé řadě potřeba zaměřit se na dostatečnou hydrataci organismu. Proto vždy mějte po ruce konvičku s neslazeným čajem nebo neperlivou vodu. Pokud vám nechutná obyčejná voda, zakápněte ji čerstvou citronovou, limetkovou nebo pomerančovou šťávou. Citrusové plody nejen dodají vodě lepší chuť, ale také obsahují prospěšné antioxidanty. Při vyčerpání také určitě neuškodí šálek kvalitní kávy nebo yerba maté čaj. S nápoji obsahujícími kofein to ale zase nepřehánějte. Nejenže jsou návykové, ale také mohou snadno narušit váš spánkový cyklus.

Proti špatnému dechu

Pokud vám nepříjemně zapáchá z úst, může být na vině nevhodná strava s nedostatkem sacharidů. Dieta, která je založena na vysokém příjmu bílkovin a nízkém příjmu sacharidů, vám sice může zmenšit obvod pasu, ale svěží dech vám rozhodně nepřinese. Konzumace méně než 100 gramů sacharidů denně spouští metabolický stav zvaný ketóza, který způsobuje, že vaše tělo spaluje tuky namísto cukrů. Jenže zároveň produkuje špatný dech. Dopřejte si tedy kvalitní zdroje sacharidů jako jsou celozrnné produkty nebo ovoce a zelenina. A zkuste vsadit i na bylinky jako je máta nebo meduňka. I pravidelný pitný režim pomůže, jelikož bakterii se nemají šanci tak rychle množit.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]