Konzumace sladkých fialových brambor chrání mozek, játra a zlepšuje kognitivní funkce

Fialové sladké brambory jsou méně známější, ale jsou velmi bohaté na různé živiny a jejich konzumace zvyšuje zdraví. Jsou bohaté na antioxidanty, které podporují zdraví srdce, zlepšují trávení, zdraví jater a kognitivní funkce.

Tato barevná kořenová zelenina (kultivar Ipomoea batatas L kultivar Ayamurasaki) získává svou výraznou barvu ze sloučenin známých jako antokyany, které mají silné protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Původ fialových sladkých brambor sahá až do Jižní Ameriky. Jelikož se však jedná o tak silnou zemědělskou plodinu, její produkce překonala svět, včetně Afriky a Číny. Postupem času byly vyvinuty různé typy včetně odrůd Okinawan, Japanese, Taiwanese a Stokes. Sladké brambory s fialovým zabarvením jsou členy stejné rodiny jako běžné sladké brambory, jen s malým rozdílem – jsou bohatší na antioxidanty.

Mají nízký glykemický index

Vědci zjistili, že sladké brambory mají nízký glykemický index (GI), takže jsou snadno stravitelné. Vzhledem k množství minerálů, antioxidantů a živin jsou sladké fialové brambory považovány za super zdravé jídlo. Obsahují 2,5krát více antioxidantů (antokyanů) než jejich bratranci (například oranžové barvy). Jen pro srovnání – mají více antioxidantů než červené zelí, borůvky, bezinky nebo hroznové slupky. Antokyany ve fialových sladkých bramborách mají vyšší aktivitu než kyselina askorbová (vitamin C). Fialový sladký brambor např. Okinawan o délce cca 15 cm, který je zbaven slupky, má přibližně 251 kalorií: 61 gramů sacharidů, 6 gramů vlákniny a neobsahuje tuk nebo cholesterol.

Jsou také skvělým zdrojem vitaminu A. Střední porce brambor poskytuje 1 643 ekvivalentů retinolové aktivity – retinol je forma vitaminu A používaná při měření množství vitaminu. Přispívají také 812 miligramů draslíku k přiměřenému příjmu 4 700 miligramů denně a 58 miligramů vápníku k doporučení 1 000 miligramů za den.

Jsou skvělým zpestřením jídelníčku

Antokyany jsou jedním z tisíců polyfenolů vyskytujících se v rostlinných potravinách a jsou to stejné rostlinné sloučeniny, které mají třeba i borůvky a granátová jablka. Abychom však nezastínili úplně oranžové sladké brambory, které mají zase jiné bonusy, musíme dodat, že ideální je občasná výměna oranžových batátů za fialové – je to skvělý způsob, jak zvýšit příjem antokyanů. Přesto jsou fialové sladké brambory o něco méně sladší než oranžové brambory, takže v pikantních pokrmech fungují opravdu dobře. Co vše si z nich můžete připravit? Bramborovou kaši, pečené fialové batáty, přidat je lze do salátů a skvělá je z nich i polévka. Na talíři se pro jejich barvu, budou líbit i dětem.

Zdravotní výhody fialových brambor

  • Zvyšují kognitivní funkce

  • Snižují vysoký krevní tlak

  • Zlepšují zdraví trávicího systému

  • Pomáhají při cukrovce

  • Snižují hladiny kyseliny močové – pomáhají léčit dnu

  • Zlepšují zdraví jater

  • Jsou prevencí proti rakovině

  • Zpomalují proces stárnutí

  • Pomáhají při hubnutí

Obrázky: theculinarycompass