Červená řepa uleví játrům. Na vašem stole by rozhodně neměla chybět

Játra jsou odpovědná za očištění těla od škodlivých toxických látek. Kdo jim pomáhá? Je to červená řepa. A péče o ně je skutečně na místě. Plní více než 500 fyziologických funkcí, ovlivňují imunitní systém, trávení, stav zažívacích orgánů a složení krevního řečiště. Asi správně tušíte, že je nutné je důsledně chránit a pečovat o jejich zdraví, jelikož jsou pro naše tělo naprosto nenahraditelné. A to můžeme snadno dělat i v rámci naší každodenní stravy.

Červená řepa, která je plná hořčíku, vápníku, železa, draslíku, vitamínů C a B, fosforu, manganu a karotenu, značně usnadňuje práci jater. Červená listová zelenina obsahuje žlučové a jaterní ochranné betainy, které také regulují tělesný tuk a chrání játra před poškozením (například alkoholickými nápoji). Pravidelná konzumace červené řepy poskytuje jistotu, že o vaše játra bude dobře postaráno. Dopřejte si ji klidně denně, pokud máte chuť, ale minimálně třikrát do týdne je to pro ochranu vašich jater nutnost.

Zdravotní přínos pro vaše játra

Co takhle třeba chutný řepový koktejl? Jeho příprava je snadná. Budete potřebovat tyto ingredience:

  • 1 citron
  • ½ hrnku nakrájené petrželky
  • 1 pampeliškový list (může být i sušený)
  • ½ hlavy celeru
  • 1 hlava řepy

Všechny ingredience pečlivě očistěte a nakrájejte na menší kousky. Vložte do mixéru nebo kuchyňského robota a pečlivě rozmixujte. Popíjejte ideálně denně, nejlépe ráno.

Červená řepa má mimořádný alkalizující účinek, takže může snížit vysokou hladinu žaludeční kyseliny, která obvykle způsobuje pálení žáhy. Je bohatá na kyselinu listovou, takže těhotné ženy a matky by si ji měly dopřávat dvojnásobně. Posiluje totiž svaly a pomáhá krevnímu oběhu. Vylíčit zde všechny blahodárné účinky červené řepy na lidské zdraví, a to všechno v kombinaci s vysvětlením konkrétních účinků jednotlivých vitamínů, minerálů, stopových prvků a jejich kombinací by bylo popravdě extrémně složité. Její konzumace však může mít u některých lidí i jisté méně, či více závažné negativní účinky. Pozor by si měli dát zejména lidé, kteří se léčí s krevním tlakem nebo ti, co mají problémy se zažíváním.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]