Kontrola momentálního zdravotního stavu. Během třiceti vteřin budete vědět, jak na tom jste

Fotografie: Freepik

Každé dva roky by měl každý chodit na preventivní prohlídky, ne všichni tak činí pravidelně, proto je vhodné si doma provést jednoduché testy zdraví, které nezaberou více než 30 vteřin. Ty napoví, jak jste na tom s fyzickou kondicí i zdravím.

S přibývajícím věkem se zvyšuje riziko chronických onemocnění, imunitní systém v lepším případě stagnuje a je nadmíru vhodné každé dva roky vyhledat praktického lékaře a podstoupit preventivní prohlídku. Pro váš klid si ale můžete udělat test zdatnosti a zdraví snadno doma pomocí rychlých testů. Ty prozradí během 30 vteřin, jak na tom jste. Vyzkoušejte si 5 různých testů, které naznačí, zda je tělo v pořádku a není se čeho bát během pravidelné kontroly nebo na co se naopak u lékaře zaměřit.

Zjistěte tlakem průtok krve

Stlačte pomocí palce a ukazováčku nehet z boku na špičce prstů levé ruky, začněte u palce a vždy držte asi 3-5 vteřin, poté pokračujte k ostatním prstům. Po zmáčknutí by měla začít proudit krev do 2 vteřin, v tom případě je průtok krve i tlak v pořádku. Při bolestivosti může jít o potíže s vnitřními orgány a vysokým tlakem. U jednotlivých prstů se jedná o potíže s různými orgány:

  • palec – bolestivost značí plicní onemocnění;
  • ukazováček – potíže s tlustým střevem a zácpami;
  • prostředníček – kardiovaskulární problémy;
  • prsteníček – potíže se srdcem;
  • malíček – nemoci tenkého střeva.

Ruka v pěst pro zjištění stavu cév

Při tomto testu sevřete ruku v pěst na 30 vteřin, poté otevřete. Dlaň je bílá, protože došlo k omezení průtoku krve. Po uvolnění sevření by měla začít proudit krev zpět, to značí správné fungování cév. Delší čekání na původní barvu značí aterosklerózu.

Potíže se svaly a zatuhlost

Lehněte si na rovnou podložku na břicho, ruce podél boků. Levou nohu nechte na podložce, pravou pomalu zvedejte nahoru s ohnutým kolenem. Udržte pozici 30 vteřin. Bolestivost značí potíže s velkým svalem hýžďovým i zatuhlostí obratlů.

Test na fyzickou kondici a břišní svaly

Lehněte si na břicho na rovnou podložku. Ruce položte vedle trupu. Dejte nohy k sobě a zkuste je zvednout zároveň směrem nahoru. Tělo by mělo být v klidu, bez trhavých pohybů. Pozici udržte 30-35 vteřin. Zvládli jste cvik bez obtíží? Tělo je zdravé a pružné, svaly pravidelně procvičované. V opačném případě nejsou v kondici břišní svaly a dolní oblast páteře. Pomůže pravidelné cvičení, rehabilitace u fyzioterapeuta, masáže, z pohybových aktivit jsou vhodné chůze, plavání nebo jízda na kole.

Test na páteř

Opět se položte na břicho na rovnou podložku, pomalu zvedejte horní část těla včetně rukou do stran se zvednutými lokty. Opět vydržte v této pozici po dobu 30-35 vteřin. Při bolestivosti nebo zatuhlosti je nutné se poradit s lékařem ohledně rehabilitací a cvičení. Pomůže zvýšení fyzické aktivity, chůze, jízda na kole nebo plavání.

Zdroj: Mirror