Časté mýty, které se týkají vysokého krevního tlaku a lidé se jimi často nechají mýlit

Fotografie: Freepik

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze se vyskytuje téměř u poloviny světové populace. Ví o tom však jen každý čtvrtý. Vysoký tlak poškozuje krevní cévy, zhoršuje tok krve a kyslíku do srdce a dalších orgánů, což může vést k vážným následkům, včetně infarktu a mozkové mrtvice.

Mnozí lidé vůbec netuší, jaké jsou hodnoty jejich tlaku. Pokud však léčbu této nemoci nezačnete včas, může vás to stát i život. Přečtěte si několik mýtů o vysokém krevním tlaku, které vás mohou mást.

Vysoký tlak jsou hodnoty nad 140/90

Dříve byly za vysoký krevní tlak považovány hodnoty vyšší než 140/90. Moderní medicína však problém spatřuje již na hodnotách 130/80 a je nebezpečné, pokud tyto hodnoty pravidelně máte. Optimální hodnoty jsou do 120/70.

Fotografie: Freepik

Známky vysokého krevního tlaku jsou zřejmé

Víra v tento mýtus již způsobila problémy mnoha lidem. Někteří si myslí, že pokud nemají bolesti hlavy, závratě, dušnost a další příznaky, pak je jejich tlak naprosto v pořádku. Ve skutečnosti však může být hypertenze asymptomatická. Příznaky popsané výše se mohou nebo nemusí objevit.

Pokud nesolíte, můžete se spolehnout na nízký krevní tlak

Konzumace nadbytku soli je jedním z hlavních faktorů, které zvyšují krevní tlak. Mnoho lidí si proto myslí, že pokud přestanou hodně solit, sníží jim to krevní tlak a problémů se bát nemusí. Ale není tomu tak.

I když přestanete solit, ve zpracovaných potravinách je spousta soli, a to zejména v konzervách, sýrech a rychlém občerstvení, jako jsou hranolky. Pokud jíte výhradně polotovary, pak výrazně překročíte normu doporučenou WHO. A to se ani nemusíte příliš snažit.

Fotografie: Freepik

Káva může zvýšit krevní tlak

Výzkumy ukazují, že konzumace kávy v přiměřeném množství nijak neovlivňuje krevní tlak, a proto ji lze konzumovat klidně i denně. Vždy si ale dávejte pozor na množství. Skutečným viníkem vysokého krevního tlaku je přitom spíše alkohol. Při jeho pravidelném užívání může krevní tlak vzrůst poměrně významně.

Mladých lidí se to netýká

Ano, toto onemocnění je častější u starších lidí, ale rychle se snižuje věk těch, kteří vysokým krevním tlakem trpí. Na vině je mnoho dalších faktorů. Zvyšuje se také počet infarktů a cévních mozkových příhod u mladých mužů a žen a tento problém se začíná objevovat i u dospívajících, zejména pokud jsou obézní a vedou sedavý životní styl.

Rodinná anamnéza je určující

Toto je běžná mylná představa. Ano, přítomnost vysokého krevního tlaku u příbuzných může být varovným signálem, ale není to rozhodně jediný určující faktor. Správný životní styl pomáhá nejen snížit riziko vysokého krevního tlaku, ale třeba jej také úplně eliminovat. Toho lze dosáhnout dodržováním zdravé výživy, udržováním hmotnosti, pravidelným cvičením, snižováním stresu a dostatečným spánkem.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]