Lidé při pitném režimu nevěnují pozornost jedné zásadní věci, kvůli které mají nedostatek tekutin

Fotografie: Depositphotos

Dostatečná hydratace je základním pilířem lidského zdraví. Kolik byste měli vypít vody však určuje vaše hmotnost, a proto je dobré znát správný vzorec.

Většina lidí stále nedbá na dostatečnou každodenní konzumaci vody. Naše tělo však potřebuje tekutiny, aby mohlo správně fungovat, a v případě jejich absence se může potýkat s řadou problémů, jako je například dehydratace. Je ovšem dobré vědět, že ne každý musí vypít stejné množství vody – to by se mělo odrážet především od hmotnosti jedince, říká lékař Kris Gunnars.

Vzorec pro výpočet pitného režimu

Ačkoli to málokdo bere v úvahu, ve skutečnosti je tělesná hmotnost každého člověka spojena s množstvím vody, které by měl denně přijmout. Například hubený člověk nepotřebuje tolik vody jako těžký člověk, a proto existuje matematický vzorek, který by měl v tomto případě brát každý na vědomí. Svou potřebu tekutin zjistíte tak, že svou hmotnost vynásobíte koeficientem 0,035. Například tedy osoba, která váží 80 kilogramů, by každý den měla vypít 2,8 litrů vody. Z tohoto výsledku můžete odčíst přibližně půl litru metabolické vody.

Zvláštní případy

Výše uvedený vzorec vychází z potřeby tekutin v klidném stavu běžného člověka. Pokud se tedy věnujete jakémukoliv sportu nebo intenzivnímu cvičení, měli byste pít o zhruba jeden litr vody denně navíc (pokud děláte opravdu náročný sport, mohou to být i dva litry). Stejně tak bystě měli zvýšit příjem tekutin pokud váš jídelníček neobsahuje dostatek ovoce a zeleniny, které jsou dalším skvělým zdrojem vody. Dostatečná hydratace je také nezbytná, pokud trpíte některými nemocemi nebo pokud je obranyschopnost vašeho organismu.

Zdravotní tipy

Pokud na pitný režim často zapomínáte, zkuste zařadit jednu sklenici vody před každým jídlem. Tento návyk navíc skvěle přispěje k lepšímu metabolismu při zpracování potravin. Další možností, kterou si můžete osvojit, je vypít sklenici vody ráno na lačno a další před spaním – odborníci však doporučují konzumovat více vody během dne, abyste dosáhli potřebného množství. Pokud vám voda „nechutná“, protože nemá žádnou chuť, můžete do ní začít přidávat různé bylinky, jako je například máta, abyste ji ochutili.

Jak poznáte, že jste vypili dostatek vody?

Nejlepší způsob, jak zjistit, zda jste dehydratovaní nebo dostatečně hydratovaní, je pozorování své moči. Proto je důležité brát v úvahu jakou má barvu a samozřejmě také jak často chodíte na toaletu. Pokud má například vaše moč světle žlutou barvu, znamená to, že jste pili dostatek vody a vše je v pořádku. Naopak však moč tmavě žluté barvy a silného zápachu ukazuje, že je třeba pít více tekutin, a to co nejdříve.

Fotografie: Pixabay

Nedostatečný pitný režim se může také odrazit na vašem těle. Pokud si všimnete suché pokožky a rtů, cítíte únavu a nedokážete se soustředit na své každodenní činnosti, bylo by také dobré zvýšit příjem vody, protože se jedná o jasné známky dehydratace. Popřípadě si můžete také nastavit upozornění na svém telefonu, které vám připomene, že byste se měli jít napít.

Zdroj: Healthline