Signály těla, které varují před problémy se slepým střevem. Jejich brzké odhalení umožňuje včasnou léčbu

Fotografie: Depositphotos

Ačkoliv slepé střevo nezastává mnoho důležitých funkcí v lidském tělo, jeho poškození může vést k nepříjemné bolesti a potenciálním problémům.

Zánět či jiné problémy spojené se slepým střevem mohou postihnout jedince naprosto všech věkových kategorií a lékaři bohužel zatím nenašli způsob, jak tomu předcházet. K potížím obvykle dochází, když se do tohoto malinkého orgánu dostane stolice nebo cizí těleso, které ho následně blokuje a vede k hromadění bakterií a odpadu. V každém případě je však důležité, abyste zakročili včas – níže se proto můžete podívat na varovné příznaky, jimiž se vás tělo snaží upozornit na problémy se slepým střevem. Více prozradila lékařka Chris Young.

Bolest břicha

Zánět slepého střeva je často spojován s bolestí břicha (nejčastěji na pravé straně), kterou mnoho lidí popisuje jako dyspepsii podobající se křečím. Důvodem je především infekce, jež dráždí břišní stěnu – pokud se stane horší, bolest může stupňovat a přejít od tupé bolesti až po trvalou silnou bolest. Někdy je také možné pociťovat nepříjemný tlak v pánvi nebo dolní části zad.

Zvracení, nevolnost a další žaludeční potíže

Pacienti se zánětem slepého střeva mají často zažívací potíže (zejména zvracení v kombinaci s bolestí břicha). Stejně tak se však může objevit nevolnost, která zabrání jíst více jídla, což způsobuje pocit slabosti, průjem nebo zácpa, problémy s plynatostí a další příznaky žaludečních potíží. Pokud tedy na sobě pocítíte tyto příznaky, rozhodně si co nejdříve zajděte ke svému praktickému lékaři.

Úplná ztráta chuti k jídlu

Pokud se potýkáte se zánětem slepého střeva, měli byste si dávat pozor zejména na úplnou ztrátu chuti k jídlu. Tento problém nutí žaludek přijímat méně potravy, což vede ke vzniku značných problémů. Jedná se navíc o příznak, který mají lidé tendenci často ignorovat a připisovat ho jiným, méně závažným onemocněním. Rozhodně ho proto nepodceňujte a zakročte včas.

Bolest nebo potíže s močením

Zánět slepého střeva postihuje také močový měchýř, což může vést k silným bolestem nebo potížím s močením. Hlavní příčiny, které vedou k těmto příznakům, jsou způsobeny opět zánětem nebo infekcí – to může dokonce zapříčinit ucpání, jež negativně ovlivňuje ledviny při průchodu odpadu a vylučování. Pokud se tedy s tímto problémem již nějakou dobu potýkáte, rozhodně vyhledejte co nejdříve pomoc. Může totiž dojít k prasknutí močového měchýře a dalších částí těla, což může závažně ovlivnit vaše zdraví.

Fotografie: Depositphotos

Bolest v konečníku

Pokud se vaše slepé střevo přesune z jakýchkoliv důvodů na jiné místo v těle, může to způsobit silnou bolest konečníku. Ta se může zdát ze začátku jako dyspepsie, ale jakmile začne orgán růst, začne se zhoršovat. I samotní lékaři mohou tento příznak snadno přehlédnout, pokud není provedeno správné rektální vyšetření. Můžete také pociťovat bolest v dolní části zad, protože zánět slepého střeva pokračuje a není léčen.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]