7 druhů větrů, které varují před nebezpečným stavem v těle, není radno podceňovat

Fotografie: Depositphotos

Ačkoliv je vypouštění plynů zcela přirozený proces, který je dokonce považován za zdravý, mnohdy může varovat před řadou nebezpečným problémů.

Obecně platí, že občasné vypouštění plynů z těla je zdravé. Jedná se ovšem o mocný komunikační nástroj, kterým se vám organismus může často snažit varovat před potenciálními problémy, a to včetně poruch tlustého střeva, nebo dokonce také rakoviny. Je proto důležité, abyste se naučili, na jaké druhy zápachu si dát pozor a v jakém případě byste měli co nejdříve navštívit svého praktického lékaře, říká doktor Youssefem (Joe) Solimanem.

Extrémně zapáchající plyny

Možná vás překvapí, že většina plynů, které vychází z těla ven, jsou bez zápachu – pouze 1 procento z nich svým způsobem zapáchá. Pokud si ovšem všimnete, že je vaše plynatost extrémně zapáchající, mohlo by se jednat o důsledek přemnožení bakterií ve střevech. Tento problém však často souvisí také s citlivostí na některé potraviny, jež do značné míry dráždí váš trávicí systém.

Bolest trávicího traktu

Někdy se ve střevech hromadí značné množství plynů, což může způsobovat prudké bolesti, které se v břiše různě posouvají a pohybují. Obvykle jde o známku toho, že se vaše tělo potřebuje vyprázdnit, ale plyn nemá prostor pro svůj obvyklý výstup. V případě, že však pociťujete silnou bolest nepřetržitě, a to i po stolici, může se jednat o důsledky nádoru, který blokuje vaše střeva, vředu nebo zaníceného slepého střeva. Rozhodně byste proto měli co nejdříve navštívit praktického lékaře.

Fotografie: Freepik

Nadměrné nadýmání

Nadměrné nadýmání je nepříjemný problém, který je taktéž často doprovázen bolestí. To je především způsobeno nadměrným množstvím plynů v břiše a jejich pohybem. Jedná se o další příznak, jenž je zcela normální, pokud se objevuje zřídka. Bohužel však v případě, že se objevuje příliš často, může být důsledek syndromu dráždivého tračníku, který způsobuje citlivost a zánět zažívacího traktu.

Plynatá stolice

K tomuto problému dochází v případě, pokud je jakýkoliv pohyb střev přerušen plynem, v důsledku čehož je stolice roztříštěná na kousky nebo příliš řídká (téměř jako průjem). Pokud se s tímto příznakem potýkáte jednou za čas, nemusíte se ničeho obávat, ovšem jestliže se vám to stává pokaždé, když jdete na záchod, problém může spočívat v nesprávné funkci slinivky břišní, nebo dokonce v jejím selhání.

Pocit neustálého zadržování plynů

Máte pocit, že se neustále snažíte zadržet plyny? Vaše tělo v takovém případě pravděpodobně produkuje mnohem více plynů, než by mělo, což bývá častým důsledkem nadměrné konzumace cukrů a vlákniny. V krajních případech se může jednat také o syndrom dráždivého tračníku, nebo dokonce rakovinu tlustého střeva.

Fotografie: Pixabay

Hnilobné říhání

Před zdravotními problémy vás mohou varovat také změny říhání. Jedná se totiž o další typ plynů unikajících z těla, které vychází po konzumaci určitého jídla. Pozor byste si měli dávat především na hnilobné říhání připomínající pach síry – to může být důsledkem syndromu dráždivého tračníku nebo parazitárním onemocněním bakterií Giardia.

Bolestivé plyny

Pokud při vypouštění plynů pociťujete píchání a pálení, může se jednat o důsledek anální trhliny nebo hemoroidu. Tyto stavy sice nejsou zpočátku příliš závažné, ale měli byste je ihned léčit, aby se nestaly nebezpečnějšími a bolestivějšími.

Zdroj: Healthline, Healthline