Pomalý metabolismus je častou příčinou problémů s hubnutím. Nahodit ho a zbavit se přebytečných kil je však snadné

Fotografie: Depositphotos

Metabolismus je pojem, který označuje všechny chemické reakce v našem těle, které udržují tělo při životě a v chodu.

Mnoho lidí není spokojeno se svým vzhledem, ale zároveň neví, jak bezpečně a bez velkých obětí zhubnout. Tomu nepomáhá ani skutečnost, že mnoho webových stránek a reklam propaguje dezinformace o hubnutí, které mohou být zdraví škodlivé. Ve skutečnosti existuje mnoho řešení, která vedou k úbytku hmotnosti, říká lékařka Grant Tinsley.

Co je to metabolismus nebo látková výměna?

Metabolismus, označovaný také jako látková výměna, což je souhrn procesů probíhajících v těle. Rozumí se tím také jeho energetická náročnost pro udržení potřebných reakcí. Rychlost těchto metabolismů závisí kromě úrovně svalové tkáně také na faktorech, jako je věk, pohlaví a geny.

U průměrného člověka tvoří 60-75 % celkového metabolismu bazální neboli klidový metabolismus. Zbytek se spotřebuje na trávení potravy, výrobu tepla, každodenní činnosti a fyzickou aktivitu. Právě tyto faktory byste měli využít ke zvýšení energetického výdeje a snadnějšímu spalování náhradní tkáně.

Jak aktivovat rychlost spalování kalorií

1. Jezte pravidelně

Dodržování stanovené doby jídla má významný vliv na zdravou tělesnou hmotnost. Dodávání stálého množství energie, u většiny lidí optimálně každé 3 až 4 hodiny, pomáhá zabránit zpomalení metabolismu, a tím i spalování většího množství kalorií. Pomalejší metabolismus naopak znamená, že se energie spotřebovává pomaleji, a proto snadno vzniká přebytek energie, který se přeměňuje na tělesný tuk. Snídaně je nejdůležitějším jídlem, protože „spouští“ návrat metabolismu do normálního rytmu.

2. Přijímejte dostatek kalorií

Pokud chcete, aby vaše tělo spalovalo více kalorií a tuku, vyhněte se zázračným dietám na hubnutí. Omezením přísunu energie pouze zpomalujete svůj metabolismus. Při konzumaci 1 000 nebo 1 200 kcal denně zhubnete snadno, ale ne na dlouho. V důsledku jo-jo efektu se hmotnost rychle zvýší na vyšší úroveň než před hubnutím. Chcete-li zrychlit metabolismus, musíte jíst více – alespoň 1400 až 1600 kcal denně a zajistit, abyste spalovali více kalorií jinými způsoby.

3. Dbejte na dostatečný pohyb

Počet kalorií, které za den spálíte, lze snadno zvýšit fyzickou aktivitou. Pokud zrychluje srdeční tep a zvyšuje dechovou frekvenci, jedná se o kardioaktivitu, která přímo spotřebovává dostupnou energii. Silová aktivita, při níž se procvičují a posilují svaly, ovlivňuje metabolismus i jinými způsoby. Tím, že vede ke zvýšení svalové hmoty v těle, zvyšuje bazální metabolismus, tj. spotřebu energie nezávisle na cvičení.

Fotografie: Pexels

4. Přijímejte dostatek bílkovin

Zavedení stravy bohaté na bílkoviny je osvědčený způsob, jak zrychlit metabolismus a rychleji zhubnout. Během metabolismu této složky tělo spotřebuje více energie a více kalorií se přemění na teplo a navíc dostatečné množství aminokyselin obsažených v bílkovinách pomáhá zabránit nadměrnému úbytku svalové hmoty během hubnutí. Spalování zásob vždy ovlivňuje množství svalové tkáně a rozhodně stojí za to zachovat si jí co nejvíce. Bílkoviny také dlouhodobě zasytí.

5. Hýbejte se

Jen neseďte – více se procházejte, vstávejte od stolu a často měňte polohu. Lidé s neklidnou povahou spálí denně až o několik set kalorií více než ti, kteří zůstávají v klidu. Každých několik hodin se vyplatí vstát na delší dobu a nejlépe se alespoň trochu unavit, například vyjít schody. Bylo prokázáno, že při nečinnosti delší než čtyři hodiny dochází ke snížení aktivity enzymů zapojených do metabolismu mastných kyselin.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]