Když vás zlobí dásně, využijte sílu přírodních pomocníků

Fotografie: Pixabay

Problémy které ohrožují naše dásně, jsou poměrně častým problémem, se kterým se ve svém životě potýká velké množství lidí. Projevem zánětu je nejen bolest a nepříjemné pocity při jídle či čistění zubů, ale také zčervenání a otok dásní, ve vážnějších případech i krvácení.

I když většina lidí tyto problémy často přechází, neboť většinou po několika dnech odezní samy, přesto je není radno podceňovat. Jejich opakování má negativní vliv nejen na kvalitu našeho života, ale může se projevit také na kvalitě našeho chrupu.

Příčin problémů s dásněmi je celá řada, od stravy, ve které chybí důležité vitamíny a minerály, přes nesprávné či nedostatečné čistění zubů až po kouření. Kromě toho, že své dentální hygieně tedy bude věnovat náležitou pozornost, investujete například do kvalitního měkkého kartáčku, neboť právě příliš tvrdé štětinky zubních kartáčků mohou být jednou z příčin podráždění dásní, se vyplatí využít i sílu některých přírodních produktů, které mají na dásně a povšechně celou dutinu ústní velmi pozitivní vliv. Jejich výhodou je, že v porovnání s nejrůznějšími přípravky z lékárny či drogerie se jedná o ryze přírodní pomocníky, neobsahují tak žádné chemické látky.

Kurkuma

Většina z nás toto oranžovo-žluté koření zná zejména jako složku kari. Kromě kuchyně má ale kurkuma i  využití v léčitelství, neboť obsahuje množství minerálních látek a vitamínů, které mají blahodárný vliv na náš organismus. Hlavní léčivou složkou je kurkumin, který má skvělé protizánětlivé a antibiotické účinky, což ho činí velmi účinným v boji proti zánětu dásní.

Stejně tak je kurkuma skvělým pomocníkem při bolestech v krku. V případě potíží s dásněmi stačí rozmíchat půl lžičky kurkumy ve sklenici vlažné vody a používat dvakrát denně stejným způsobem jako ústní vodu.

Kokosový olej

Kokosový olej je známý především svými pozitivními účinky na pleť a vlasy. Kromě kosmetiky našel své využití také při vaření, je považován za zdravou variantu tuku. Mimo to ale může prospět i našim dásním, kyselina laurová, kterou olej obsahuje, potlačuje škodlivé bakterie, které mohou být původcem onemocnění dásní, a zároveň odstraňuje zubní plak.

Jedlá soda

Častou příčinou problémů s dásněmi je rovněž přílišná kyselost v dutině ústní, tu lze snadno neutralizovat pomocí jedlé sody. Vedlejším účinkem jedlé sody bude také to, že vaše zuby budou díky ní mnohem bělejší. K vypláchnutí, podobně jako je tomu u kurkumy, stačí jednu čajovou lžičku jedlé sody rozpustit v polovině sklenice vlažné vody. Roztok používejte maximálně dvakrát týdně.

Citron

Vzhledem k vysokému obsahu vitamínu C a antibakteriálních látek jsou účinným pomocníkem proti zánětů dásní také citrony. Kromě problémů s dásněmi zamezují i vzniku zubního kazu, neboť inhibují růst mikroorganismů v dutině ústní. Pokud chcete využít jejich léčivých účinků, dvakrát denně si vyplachujte ústa vodou, do které jste vymačkali půl citronu.

Fotografie: Pixabay, Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]