Kdy je ten nejlepší čas jíst banán

obrázek:alibaba.com

Představte si, že na světě existují 100 druhů banánů, které mají různé tvary, chutě a barvy, dokonce jsou i červené.

Banány jsou známé tím, že jsou nabité živinami zejména draslíkem, vitamínem C, vitamínem B6 a vlákninou. Jak ovoce dozrává, tak se koncentrace těchto živin zas tolik nemění. Hlavní věc, která se mění, je obsah cukru – ze škrobu se stane cukr (hlavně z fruktózy na glukózu). Takže čím déle budete čekat, tím bude banán sladší. Z tohoto by mohlo vyplývat, že konzumace zelenějších banánů je zdravější, protože váš trávicí trakt umí přeměnit škrob na cukr.

Výhody a nevýhody nezralých banánů

Konzumace zelenějších banánů může mít určité přínosy pro zdraví a to v podobě škrobu, nazývaného odolným škrobem. Tento škrob někteří lidé hůře tráví, proto se někdo může cítit nadmutý, když sní zelenější banán. Odolný škrob je ale milován hodnými střevními bakteriemi, které pomáhají udržovat zdraví tlustého střeva. Zelenější banány jsou vhodné například pro lidi, kteří mají cukrovku typu 2. Dále pomáhají lépe absorbovat živiny, zejména vápník. Nevýhody zelenějších banánů jsou v tom, že antioxidační účinky se zvyšují při dozrávání banánu.

Výhody a nevýhody zralých banánů

Zralé banány, což je bráno jasně žluté až skvrnité, jsou snadněji stravitelné a to díky přeměně škrobu na cukr. Mají vyšší glykemický index, tudíž jsou rychleji tráveny a mají vyšší hladinu antioxidantů. Jako nevýhoda zralých banánů je úbytek mikroživin a především jsou nevhodné pro cukrovkáře typu 2. Tento druh banánu je vhodné konzumovat před sportovním výkonem.

Pokud se nutriční hodnoty zásadně nemění v průběhu dozrávání, tak proč je banán považován za zralý a vhodný k jídlu, když je jasně žlutý až skrvnitý?

Každý banán je svým způsobem zralý. Nezralý banán je ten, který jde špatně oloupat, je tvrdý jako kámen a jeho vnitřní barva je bledá. Takový banán nejezte, nejen že není dobrý, protože je hodně škrobovitý, bez chuti, ale je i pro zažívací trakt těžký.
Banán s hnědými skvrnami nevyhazujte, není to příznak hniloby. Tento druh banánu je vhodný na pečení nebo výrobu ovocných nápojů jako je smoothie apod. Jsou ve výrobcích chuťově výraznější a díky vyššímu obsahu cukru již není třeba doslazovat – jejich cukr bude dostatečný.

Mohlo by Vás zajímat: