Každé krevní skupině prospívá jiná strava. Při plánování diety je na to nutné brát zřetel

Fotografie: Pixabay

Jídelníček a strava jednotlivce nezáleží jen na jeho proporcích, ale také na spoustě dalších faktorů. Jedním z nich může být i krevní skupina.

Jak se různě vyvíjela naše těla a lidský organismus, utvořila se každému v žilách i jiná krev. Nyní rozlišujeme 4 krevní skupiny, mezi něž patří A, B, AB a 0, přičemž každá z nich má svou pozitivní a negativní formu. Nejvzácnější z nich je AB, ta koluje v žilách pouhým 5 % obyvatel Země. Každá ze čtyř zmiňovaných skupin má jiné požadavky co se týče životosprávy a dokonce i jídelníčku.

Fotografie: Unsplash

S krví skupiny 0 se vyhýbejte obilninám

Pokud patříte mezi jednotlivce s nejčastěji zastoupenou krví, nemusíte dodržovat žádné přísné diety, jsou však potraviny, které vám prospívají více. Patří mezi ně především nejrůznější listová zelenina, rybí maso, ořechy, hovězí a jehněčí nebo za studena lisovaný olivový olej. Naopak byste se zase jiným pokrmům, jako jsou obilniny, mléčné výrobky, fazole či čočka, měli vyhýbat.

Skupina A je náchylná na mléko

Stejně jako v případě předchozí krve, tito lidé by se měli také vyhýbat mléčným výrobkům, produktům z pšenice, většímu množství brambor, rajčat a hub. Jiných potraviny byste si však měli dopřát více, než jste nejspíše byli doposud zvyklí. Budete muset určitě zvýšit příjem zeleniny a ovoce, nijak vám neuškodí rostlinný olej a zažívání nebude mít problém se zpracováním cereálních potravin.

Skupině B prospívá některé maso více

S krví typu B byste měli omezit mořské plody, olivy, kukuřici, ale také například vepřové či kuřecí maso. Stejně tak vám s největší pravděpodobností nesedne větší množství alkoholu a po pořádné dávce cukru budete rychleji tloustnout. Co však vašemu tělu prospívá, je jehněčí a hovězí maso, říční ryby, ovoce, zelenina a mléčné produkty. Stejně tak si můžete dopřát víc vajec než lidé s jinými skupinami.

Fotografie: Unsplash

I skupina AB má specifické nároky

Stejně jako všechny již dříve zmíněné krevní typy, i ten nejvzácnější si potrpí na jisté potraviny. Mezi nimi naleznete například sóju, rybí maso, mléčné produkty, zeleninu a specificky letní ovoce. Opatrně byste však měli nakládat s tropickým ovocem, fazolemi, houbami, kukuřicí a ořechy. Po některých potravinách se totiž můžete nepříjemně zapotit, když se dostaví zažívací potíže.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]