Česnek je účinné přírodní antibiotikum a zároveň má pozitivní vliv na pleť

Před zimou se snažíme předzásobit baleními vitamínů a minerálů a neustále se pídíme po nových možnostech, jak si posílit imunitu. Přitom stačí česnek. To si mnoho lidí neuvědomí. Častokrát nám ale nedochází, že nejlepšího pomocníka máme doslova na dosah. Stačí si pravidelně dopřát několik stroužků kvalitního česneku a můžete se polehnout, že na vás žádná nemoc nebude moct.

Česnek obsahuje těkavé oleje, tzv. alliin, enzym allinázy, silice se sirnými organickými sloučeninami, selen a vitamíny A, B, C a E. Těkavé oleje a sirné sloučeniny jsou zodpovědné za štiplavý zápach, ale také za jeho léčivé vlastnosti – působí dezinfekčně, ničí bakterie a také vypuzují z těla parazity. Co víc si jako prevenci přát?

Proti jakémukoliv zánětu

Nejčastěji je česnek konzumován pro své protizánětlivé účinky, ale také jako preventivní prostředek kardiovaskulárních onemocnění. Dokáže dokonce předcházet rizikům mrtvice či infarktu. Česnek pomáhá snižovat i hladinu triglyceridů a současně zvyšovat hladinu dobrého cholesterolu (HDL). Pokud vás trápí zánětlivé onemocnění, dopřejte si denně několik stroužků čerstvého česneku a nebojte se – vaše potíže rychle odezní.

Přírodní antibiotikum

Česnek lze podle řady vědců a lékařů vnímat jako účinnou alternativu k širokospektrálním antibiotikům a lze ho použít při léčbě řezných a hnisavých ran. Česnek je bohatý na fytosteroly, jako je allicin, který se utvoří mechanickým ničením rostliny – drcením, příp. mletím stroužků česneku. Stav se zlepšuje už během několika hodin.

Krásnější pleť

Málokdo také ví, že česnek obsahuje více než čtyři sta různých minerálních komponentů včetně antioxidantů, které mají řadu pozitivních terapeutických vlastností. Mezi nejlepší vlastnosti česneku patří také blahodárný účinek na pleť. Pozor ale – česnek vždy konzumujte vnitřně. V případě, že byste jej použili přímo na kůži v nezředěné formě, hrozila by alergická reakce a podráždění. Při pravidelné konzumaci česneku ale můžete očekávat zlepšení akné, vymizení jizev a také redukci žilek a začervenání.

Delší a kvalitnější život

Česnek sám o sobě samozřejmě není zázračným elixírem mládí, ale díky svým vlastnostem dokáže zlepšit kvalitu života a prodloužit bezproblémové fungování vašeho organismu. Tím, že snižuje krevní tlak i hladinu škodlivého cholesterolu, se výrazně zlepšuje stav vnitřních orgánů, a i starším ročníkům pomáhá prožít stáří kvalitně a bez potíží.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]