Hladinu cholesterolu v krvi lze účinně snížit konzumací určitých potravin

Fotografie: Freepik

Vysoký cholesterol doprovázený vysokým krevním tlakem vede k mnoha kardiovaskulárním onemocněním a k poškození srdce. Lidské tělo ale bez tohoto nejdůležitějšího orgánu nemůže fungovat, proto bychom měli věnovat zdraví srdce veškerou pozornost. A jak jinak než pomocí zdravého životního stylu a jídelníčku, který napomůže cholesterol snížit.

Hroznové víno

Bobule hroznového vína nejen skvěle chutnají, ale také léčí. Hroznové víno podporuje léčbu zánětů, ale také díky obsaženému enzymu pterostilbenu, který je účinným antioxidantem a je zodpovědný za regulaci hladiny tuků v krvi, snižuje cholesterol. Působí obdobně jako léky používané ke snížení hladiny cholesterolu a triglyceridů, hroznové víno je tak skvělou svačinkou a vzpruhou pro srdce.

Vlašské ořechy

Pár vlašáků denně doplní omega-3 mastné kyseliny, které pomáhají snížit hladinu triglyceridů v krvi. Navíc obsažené enzymy pomáhají zpomalovat usazování plaku v tepnách a zabraňují vzniku krevních sraženin. Dodávají tělu také potřebné vitamíny, minerály a vlákninu.

Zelí

Posiluje imunitu, ale působí též příznivě na pleť. Dušené zelí pomáhá se zažíváním a odvádí žlučové kyseliny, to vede ke snížení hladiny cholesterolu.

Červené víno

Sklenka červeného vína? Proč ne, přiměřené množství podporuje zdraví tepen a snižuje hladinu špatného cholesterolu. Jedná se ale opravdu jen o jednu sklenku!

Fazole

Luštěniny napomáhají ke snížení špatného cholesterolu, jedna porce denně dokonce o 5 %! Zařaďte proto do jídelníčku fazole, čočku, cizrnu nebo sóju.

Borůvky

Drobné modré bobule pomáhají snižovat cholesterol, zlepšují fungování jater, ale jsou výborné také při cukrovce nebo potížích se zrakem.

Olivový olej

Tento druh oleje tvoří základ středomořské kuchyně, která je zdravá a prospěšná pro srdce. Olivový olej obsahuje mononenasycené tuky, které snižují škodlivý cholesterol.

Fotografie: Pixabay

Špenát

Levná superpotravina? To je špenát, který obsahuje železo, pomáhá odstraňovat plak z tepen, ale zlepšuje i zrak.

Ovesné vločky

Vláknina z ovesných vloček blokuje vstřebávání cholesterolu ve střevech a díky tomu dochází ke snížení jeho hladiny. Ideální je v kombinaci s kysanými mléčnými produkty a borůvkami k snídani.

Obiloviny

Podle studií je vhodné do jídelníčku zařadit různé druhy obilovin, předně quinou a teff, které obsahují významné množství železa, pomáhají zvýšit citlivost na inzulín a snižují hladinu cukru a cholesterolu v krvi.

Rajčata

Obsažený lykopen v rajčatech je balzámem pro tepny i srdce, zabraňuje totiž hromadění plaku v tepnách.

Avokádo

Bohaté na tuky, ale neobsahuje cholesterol, navíc obsahuje kyselinu olejovou, která příznivě působí na srdce.

Fotografie: Pixabay

Cibule

Alicin z cibule má antioxidační a antibiotické účinky, napomáhá tepnám k pružnosti a snižuje cholesterol.

Hořká čokoláda

Také kakao působí pozitivně na srdce, samozřejmě v omezeném množství a jen v případě čokolády obsahující alespoň 70 % kakaa.

Fotografie: Pixabay

Zelený čaj

Už jeden šálek zeleného čaje denně pomáhá snížit hladinu cholesterolu a posílit cévní stěny.

Lněná semínka

Jsou bohatá na omega-3 mastné kyseliny a vlákninu, díky tomu pomáhají snížit hladinu cholesterolu.

Tučné ryby

Tuk z tučných ryb, jako jsou sleď, losos, makrela, obsahuje nejvyšší obsah omega-3 mastných kyselin, což napomůže snížení hladiny triglyceridů v krvi. Jíst ryby pomáhá chránit srdce.