Příznaky, které značí, že s vaším tělem není něco v pořádku a měli byste zvážit návštěvu lékaře

Portrait of beautiful young female doctor looking at camera in the office.

Některých zdravotních problémů si nemusíte zpočátku vůbec všimnout. Jelikož jsou symptomy pouze mírné, ani vás nenapadne zajít k doktorovi. Promeškáte tak počáteční stadium, kdy se nemoc ještě dala bez problémů vyléčit. Čím dřív zjistíte, že jste nemocní, tím snadnější je léčba. Někdy vám včasná diagnóza může zachránit život. Dnes jsme pro vás připravili několik signálů těla, na které byste si měli dát pozor.

Vroubky na jazyku

Máte na jazyku vroubky? Pokud váš jazyk vypadá jako krusta od koláče, znamená to, že je oteklý. Začíná být větší než spodní čelist a tlačí na zuby. Otok jazyka může způsobovat několik věcí. Některé z nich vyřešíte sami doma. Může to být totiž následek toho, že jste dehydratovaní. Nebo je to důsledek zranění čelisti. Dejte ale pozor na další doprovodné symptomy, jako například

  • bolesti
  • ztráta vlasů
  • nízký krevní tlak
  • modřiny na těle

Pokud na svém těle pozorujete i tyto potíže, možná trpíte poruchou štítné žlázy. V každém případě je na místě, abyste vyhledali lékaře. Pokud otok jazyka neustupuje, vaši situaci nepodceňujte. Štítná žláza je důležitá pro správné fungování těla. Poproste lékaře, aby vás otestoval.

Černé linky na nehtech

Nehty nám toho o našem zdraví mohou říct hodně. Někdo má nehty silné, zatímco jiní trpí na slabé nehty, které se snadno lámou. Pokud ale zpozorujete změnu ve struktuře vašich nehtů oproti normálu, běžte k lékaři. Černé svislé linky mohou totiž znamenat, že máte rakovinu kůže. Pokud nejde o výsledek zranění a vy nemáte vysvětlení pro to, proč pod nehtem krvácíte, měl by vás zkontrolovat odborník.

Problémy s kůží

Vaše kůže je jedním z důležitých ukazatelů zdraví. Pokud se u vás rozvíjí závažná nemoc, většinou to lze pozorovat na kůži už v jejím zárodku. Jedním z takových raných symptomů je ztmavnutí a zhrubnutí kůže. Pokud zaznamenáte hnědá nebo žlutá místa, která jsou lehce oteklá, zpozorněte. Dojde tomu většinou v místech, kde se vaše kůže ohýbá, například v podpaží či na krku. Takové změny mohou ukazovat na to, že máte problém s cukrem. Poproste lékaře, aby vás otestoval.

Trpíte na silné akné na bradě a čelisti? S pupínky se zřejmě setkal každý. Pokud už to ale není únosné, možná máte problém. Pod kůží máme malé sklípky, které běžně produkují olej. Ten udržuje naši kůži zdravou. Olej se shromažďuje v pórech. Pokud vaše tělo vylučuje kožního oleje příliš, póry se zanítí. U žen může akné na těchto místech ukazovat na hormonální poruchy. U mužů to ukazuje na příliš vysokou hladinu testosteronu.

Zežloutla vám kůže a bělmo očí? Máte tedy pravděpodobně problémy s játry. Oči zežloutnou proto, že se vám do krve dostane bilirubin. Pokud na sobě tyto symptomy pozorujete, vyhledejte lékaře. Brzká diagnóza vás ochrání před závažnými problémy.

Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]