Únava a porucha soustředění je podle nejnovější studie v 79 % případů způsobena nedostatkem tohoto vitamínu

Fotografie: Depositphotos

Příznaky nedostatku vitamínu B12 mohou ovlivnit vaše každodenní fungování. Poslouchejte signály svého těla a doplňte, co mu chybí.

Vitamín B12 neboli kobalamin je nezbytným vitamínem pro správnou krvetvorbu. Jeho nedostatek v těle může mít neblahý vliv na funkci centrálního nervového systému i produkci energie. Vitamín B12 by tedy měl mít významné zastoupení ve vašem jídelníčku, říká doktor Jared Meacham. Jeho absenci vám naznačí tyto příznaky.

Snížená hladina energie a zvýšená únava

Jste neustále unavení bez zjevného důvodu? Na vině může být nedostatek vitamínu B12. Snížený počet červených krvinek má vliv na transport kyslíku, jež je pro správnou hladinu energie nezbytný. Vitamín B12 je důležitý pro krvetvorbu, tudíž jeho absence ovlivňuje, jak moc se cítíte unavení.

Jste bledí a vaše kůže může působit nažloutle

Jak zmiňuje server Healthline, chudokrevnost z nedostatku železa související s nízkou hladinou vitamínu B12 v těle může být příčinou bledé kůže, která v některých případech může působit až nažloutle. Žlutá barva se může objevit i na vašem bělmu v důsledku zvýšeného množství bilirubinu.

Negativní vliv na vaši náladu

Nedostatek některých vitamínů, především vitamínů skupiny B, může výrazně ovlivnit vaši náladu. PoradnaProZdraví uvádí souvislost mezi vitamíny B-komplex a rizikem vzniku deprese. Dostatek vitamínů skupiny B je základem pro dobrou psychiku, proto je důležité je neustále udržovat v dostatečné hladině konzumací vhodných potravin nebo doplňků stravy.

Nedostatek vitamínu D ničí zdraví 89 % lidí. Jde o základní látku, bez které organismus trpí

špatná nálada
Fotografie: Freepik

Je pravdou, že každé ráno zapíjím několik druhů vitamínů, které mi doporučila má fitness trenérka, ale vitamín B mi chyběl. Když jsem ho nedávno zařadila na seznam, po pár týdnech jsem cítila změnu. Mám mnohem více energie a cítím, že negativní myšlenky se mi vyhýbají obloukem, což dokazuje i náš nedávný článek na ZdravéStravování.

Potíže se soustředěním

Vzhledem k tomu, že absence vitamínu B12 negativně ovlivňuje funkci centrálního nervového systému, pokud máte pocit, že se nedokážete plně soustředit a nejste schopni dokončovat zadané úkoly, může být na vině nedostatek vitamínu B12.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]