Nadbytečný příjem soli může lidskému tělu způsobit značné problémy

Dnešní generace je typická tím, že máme velký nadbytek soli, než je doporučováno. Potraviny, které si běžně kupujeme, jsou totiž daleko slanější, než by měly být a často je to kvůli tomu, aby se jim dodala nějaká chuť. Příjem soli je pro naše tělo nutný, o tom žádná. Ale množství, které je nutné a zdravé, je daleko nižší než to, co skutečně přijímáme.

A to dokonce i tehdy, když nemáme pocit, že bychom vůbec něco slaného jedli. I obyčejný chleba nebo pečivo, které kupujeme v supermarketu, mají obrovské množství soli, a to ani zdaleka nepočítáme sýr, šunku a různé pomazánky, které si běžně s chlebem dáváme.

Jak tedy poznat, zda to se solí nepřeháníte a neměli byste začít vědomě „brzdit“? Sůl je totiž v nadbytku pro naše tělo nebezpečná a neměli bychom varovné příznaky těla podceňovat. Pokud se u vás objevují tyto symptomy, je na místě zpozornět a zamyslet se nad vašim stravování.

Pocit oteklosti a nafouknutí

Při nadměrné spotřebě soli se mohou některé oblasti těla zdát jakoby oteklé, jelikož sůl zadržuje v těle vodu. Na obličeji je otok obzvláště viditelný, a to zejména v oblasti kolem očí. Také nadbytek soli způsobuje otoky prstů na rukou a kolem zápěstí.

Neustálá žízeň

Příliš mnoho soli způsobuje dehydrataci. V důsledku toho zjistíte, že tekutinu přijímáte častěji, zejména během tréninku nebo fyzické aktivity. A i když pijete zdánlivě hodně, stále máte žízeň. Taková zátěž může být nebezpečná především pro vše ledviny, které jsou neúměrně přepracované.

Časté močení

S předchozím bodem samozřejmě úzce souvisí i častá potřeba dojít si na malou. Moč také bývá tmavší a více zapáchá. Pokud častěji močíte, vaše tělo vylučuje více vápníku, který pak může jinde chybět. Z tohoto důvodu mají lidé, kteří do těla pravidelně přivádějí příliš mnoho soli, vysoké riziko osteoporózy.

Svalové křeče

Svalové křeče se častěji vyskytují u lidí, kteří cvičí a zároveň požívají hodně soli. Sodík a vápník jsou zodpovědné za svalové kontrakce a draslík jim je pomáhá uvolňovat. Pokud je rovnováha sodíku a draslíku v těle narušena, budete mít častěji bolesti svalů. Krátkodobě si lze pomocí zvýšením dávky magnézia, ale z dlouhodobého hlediska je nutné přehodnotit své stravování jako celek.

Únava

Únava ve skutečnosti není způsobená příjmem soli, ale spíše následnou dehydratací organismu. Budete zažívat častěji pocit ospalosti a nechuti do jakékoliv aktivity, ale zároveň se vám bude hůře usínat.

Potíže se srdcem a ledvinami

Tento problém asi sami neodhalíte. Ale o to může být nebezpečnější. Ledviny nemohou filtrovat tolik soli najednou, takže se v těle zadržuje voda, která zředí nahromaděnou sůl. To způsobuje zvýšení tekutin v okolí buněk a zvýšení objemu krve. Srdce musí tvrději pracovat, aby zvládlo pumpovat větší objem krve, a zbytečně se přetěžuje.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]