Jednoduché cviky pro zmírnění bolesti nohou

Bolest nohou může mít mnoho příčin, tak či onak snadno způsobí následně i nepohodlí a bolest v kolenou, bedrech, kotnících či dokonce krční oblasti. Proto je nezbytné o chodidla pečovat včas, zvlášť pokud cítíte, že vás nohy začínají bolet.

Vědci zjistili, že chůze je jedním z nejlepších způsobů, jak protáhnout nohy, protože než uděláme krok, noha provede celou škálu pohybu. Ideální je chůze naboso. Mimo jiné, můžete zkusit jednoduché cvičení na flexibilitu, které posílí chodidlo a poskytne četné výhody pro celkové zdraví těla.

Pokud se cvičí pravidelně, protahování posiluje svaly, šlachy a vazy v chodidle a může pomoci zajistit optimální podporu celého chodidla. K jednoduchým cvikům, které můžete provádět kdekoliv a kdykoliv, je stoj na jedné noze, kdy se pomalu zvedáte na patu, abyste ji protáhli a posílili tím chodidlo. Kromě toho je procvičování nohou vynikající způsob, jak zabránit zranění.

Následující uklidňující cvičení zvyšuje krevní oběh v nohou a proplachuje je čerstvě okysličenou krví, aby se odstranily toxiny a přebytečná voda. Rovněž zlepšují pružnost kotníků a prstů a uvolňují těsnost ve fascii chodidla. Pro dosažení nejlepších výsledků cvičte tato protahovací cvičení denně.

1. Stoj na špičce nohy

Postavte se na podložku a vytáhněte se na špičky, ohněte prsty na nohou a potom pomalu položte chodidlo opět podložku. Na špičkách vydržte po dobu 20 sekund.

2. Sed na patách

Přejděte do klečící polohy, srovnejte nohy k sobě, aby chodila byla co nejblíž u sebe a dosedněte na paty. Ucítíte tlak na chodila. Vydržte v této poloze 20 sekund.

3. Dřep na špičkách

Udělejte klasický dřep a odlepte paty od podložky. Přeneste váhu těla na přední část chodila, ohněte prsty a nakloňte se dopředu a přeneste váhu na špičky prstů. Klidně si před sebe postavte židli a chytněte se jí rukama, pozice bude pro vás stabilnější. Vydržte 20 sekund v pozici.

4. Natahování a uvolňování nohou

Sedněte si na podložku, natáhněte nohy před sebe a snažte se jakoby dotknout se prsty podložky, ohněte chodidlo směrem dolů, co nejvíce. Pak chodidlo jakoby překlopte na druhou stranu a tlačte směrem k sobě. Opakujte cvik 10x

5. Modlitba

Sedněte si na podložku a zaujměte pozici nohou, jak vidíte na obrázku. V okamžiku, kdy se chodidla spojí vydržte alespoň 3 až 5 sekund. Pak povolte a cvik 10x opakujte.

6. Roztahování prstů

Opět se pohodlně usaďte na podložce a natáhněte nohy před sebe. Snažte se roztáhnout prsty na nohou od sebe, vydržte 3 sekundy a prsty narovnejte. Cvik 5x opakujte.

7. Krčení a roztahování prstů

Nohy natáhněte před sebe a pokrčte prsty na 3 až 5 sekund. Pak se vraťte do výchozí pozice, kdy prsty směřují ke stropu a snažte se prsty od sebe roztáhnout. Cvičení 5x opakujte.

8. Vytáčení chodidel

Zaujměte pohodlnou pozici v sedu a natáhněte nohy před sebe. Snažte se chodila vytočit ven – od sebe. Opět vydržte několik sekund a uvolněte. Cvik zopakujte 10x

9. Stoj na špičkách s pokrčenými prsty

Tento cvik můžete provádět ve stoje (střídavě krčit pravou a levou špičku nohy) nebo v sedu a obě nohy naráz. Pokrčte prsty a zatlačte je jemně do podložky po dobu 20 sekund.

10. Krčení prstů na nohou

Pohodlně si sedněte, natáhněte nohy před sebe a pokrčte prsty, vydržte 3 sekundy a uvolněte. Cvik 5x opakujte.

Obrázky: healthyfoodhouse.com


Řekněte ostatním, co si myslíte