Jak sedět u počítače tak, abyste i při celodenním sedavém zaměstnání netrpěli a neničili si dlouhodobě záda

Fotografie: Freepik

Sedavé zaměstnání zkracuje život. Tedy ne přímo to, že člověk sedí, ale pasivní styl života. Pokud si při sedavém zaměstnání najdete čas pro sportovní aktivity a pěší chůzi, pak je to v pořádku. V opačném případě si zkracujete život a zaděláváte na řadu zdravotních problémů. Dnes se zaměříme na to, jak správně sedět u počítače i na to, jak sedavý styl života vyvážit.

Při práci na počítači je důležitá poloha vaše těla. S tím pomáhají nejen kancelářské židle, ale i další pomůcky. Ne každý si může do svého zaměstnání vybrat kancelářskou židli či křeslo snů. Pak existují možnosti, jak to vyvážit. Například zádovou opěrkou, přídavnými područkami nebo podložkou pod nohy. Základem je:

  • Kvalitní židle

  • Správné nastavení výšky – nesprávně nastavená židle může způsobit bolesti svalů, kloubů a problémy s páteří

  • Vzdálenost od stolu/klávesnice/monitoru

Příruček o správném sezení existuje nepřeberné množství. Popisuje se v nich jak správný úhel, tak to, jak mají být položeny nohy. Ale ani ta nejkvalitnější židle nebude nic platná, pokud nebudete během dne měnit pozici těla. To určitě neznamená, že si máte pořizovat další židli. Ale mít v práci nebo doma po ruce na střídačku i další pomůcky, jako je klekačka nebo fitness balón, není vůbec od věci. Dalším důležitým krokem, pro zachování vašeho zdraví je protahovací rozcvička.

Doporučuje se každou hodinu přerušit práci alespoň na 5 minut a protáhnout si tělo. Jednoduše se odsuňte od stolu a některé cviky můžete provádět ve stoje, jiné vsedě. Prostě klasické strečinkové cviky. Úplně ideální by bylo mít k dispozici i cvičební podložku a klidně kilové činky. Takový koutek pro rychlý mini fitness trénink.

Mít fitness balón po ruce se osvědčí nejen při změně pozice u PC, kdy se doporučuje sedět na balónu třeba 20 minut, ale i při rozcvičce. Fitness balón je také oblíbená rehabilitační pomůcka. Díky němu lze bezvadně procvičit i posílit tělo.

Fotografie: Freepik

Po práci

To neznamená, že když jste se během pracovního dne stihli třeba 5 x krátce protáhnout, nemusíte už nic pro své tělo a zdraví vykonat. Naopak máte-li sedavé zaměstnání, je více než nutné přidat další pohyb. Chůzi, krátký běh, posilování, plavání, veslování, švihadlo, tanec – zkrátka cokoli, minimálně 3x týdně po dobu 45 minut nebo denně 15 až 20 minut, přičemž byste se měli trochu zadýchat. Tedy zařadit svižnější pohyb.