Znamení, kterými nám tělo říká, že se v něm může nacházet krevní sraženina. Lidé je často ignorují, což může mít fatální následky

Fotografie: Freepik

Schopnost srážlivosti krve je pro lidské tělo zásadní. Dochází tím k zabránění krvácení. Dle odborníků ale v některých situacích mohou krevní sraženiny vést ke zdravotním komplikacím nebo dokonce smrti.

Pokud si pořežeme prst a máme otevřenou ránu, musí v našem těle dojít ke vzniku krevní sraženiny, aby se krev zastavila. Jedná se o přirozený proces, který je pro naše tělo prospěšný. Sraženiny ale mohou vznikat na místech, kde by k tomu docházet nemělo. Problém nastává, pokud se krevní sraženina objeví v žilách, tento zdravotní problém by neměl být ignorován, protože brání správnému krevnímu oběhu. Je proto důležité vědět, jak krevní sraženinu rozpoznat, abychom mohli přistoupit k rychlému zdravotnímu zásahu.

Bolest nebo dokonce otok končetin

Pokud u sebe pozorujeme otok končetiny, může se jednat o výskyt krevní sraženiny. Otok končetin je obvyklý po probuzení, v tomto případě se jedná o vodu zadržovanou v těle a není potřeba hned panikařit. Pokud ale otok během dne nemizí a nebo je stejný po dobu několika dnů, je potřeba vyhledat odbornou pomoc. Kromě otoku končetin dochází vlivem krevní sraženiny také ke vzniku bolesti. Pokud neexistuje žádné jiné vysvětlení bolesti, může být citlivost a bolest rukou a nohou dalším varovným signálem.

Fotografie: Freepik

Na našich končetinách můžeme také pozorovat tvorbu červených pruhů, které jsou na dotek teplé. Obvykle vedou vedle žil a jsou velmi viditelné. Pokud tento příznak na sobě pozorujeme, je zapotřebí bezprostředně vyhledat lékařskou pomoc. Krevní sraženina také způsobuje akutní bolest hlavy. Tato bolest je natolik silná, že je pro nás obtížné se soustředit a nejsme schopni provádět jednoduché činnosti každodenní rutiny. Příznaky neodezní ani po konzumaci obvyklých léku proti bolesti.

Méně jasné příznaky, při kterých je třeba zpozornět

Krevní sraženina může vznikat také v plicích. Pokud tomu tak je, dochází k silné bolesti na hrudi, kterou doprovází problémy s dýcháním. V tomto případě je potřeba ihned vyhledat lékaře, protože vlivem krevní sraženiny může nastat plicní embolie a poté dokonce smrt. Častým příznakem je také nevysvětlitelný kašel. Kašel je obvykle doprovodným jevem u chřipky nebo nachlazení. Pokud však ani jedním netrpíte, může kašel značit i krevní sraženinu.

Fotografie: Freepik

Jestliže u sebe kromě dlouhotrvajícího kašle pozorujete také potíže s dýcháním, nepravidelný srdeční tep a závratě, není již na to čekat a měli byste neprodleně vyhledat konzultaci s odborníkem. Mezi další příznaky, které mohou znamenat chřipku a nebo nachlazení, patří také zvracení a průjem. Pokud se ale tyto příznaky objeví náhle, s akutním průběhem a nejde je zastavit obvyklými medikamenty, může se jednat o krevní sraženinu v břišní oblasti.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]