Stravovací návyky, které by si měla osvojit každá žena po dovršení čtyřicátého roku života

Fotografie: Depositphotos / Edit

Lidské tělo začíná s postupem stárnutí vyžadovat jiné stravovací návyky, které by měl každý dodržovat. To platí zejména po dovršení 40. roku života.

Být čtyřicátníkem je úžasné. Člověk již získal dostatek zkušeností, umí se o sebe postarat a žádná maličkost ho jen tak nerozhodí. S tímto věkem však také bohužel přichází některé změny procesů v těle, které vyžadují nastavení nových každodenních návyků. Ty se především týkají stravování, protože je to jediný způsob, jak přirozeně získat všechny potřebné živiny a prvky, které jsou nezbytné pro udržení vašeho zdraví. Níže jsme si proto pro vás připravili 6 stravovacích návyků, které byste si měli osvojit po dovršení 40. roku života.

Nikdy nezapomínejte jíst

První zásada, kterou byste měli brát na vědomí po čtyřicátém roku života, je dostatečný příjem jídla. Pravidelná konzumace, zejména tedy zdravých potravin, pomáhá nastartovat váš metabolismus, který může vlivem stárnutí slábnout. Na jeho funkci však závisí mnoho procesů v těle, včetně získávání energie. Nevynechávání jídla je proto skvělý způsob, jak si zajistit lepší zdraví a zdravější tělo, říká lékařka Olivia Tarantino.

Jezte více vápníku

Vápník je důležitý minerál, který svým způsobem využívá téměř každá buňka v lidském těle. Vlivem stárnutí však může jeho hladina začít klesat, což vede tělo k tomu, aby ho začalo vstřebávat z kostí. V důsledku toho může být člověk mnohem náchylnější ke zlomeninám, výronům nebo bolesti kloubů. Mezi nejlepší potraviny, které vápník obsahují, patří mléčné výrobky, semínka, fazole a sardinky.

Podpořte svou střevní mikroflóru

Trávicí systém má velký vliv na vaše zdraví, a proto je důležité, abyste soustavně podporovali jeho funkci příjmem správných potravin. Pozornost byste měli věnovat především výrobkům bohatým na probiotika, tedy zdravé bakterie, které udržují střeva zdravá a ulehčují tělu trávení. Získat je můžete například z kefíru, jogurtů nebo kombuchy. Skvěle vám také v tomto případě pomohou kvalitní doplňky stravy.

Přidejte do svého jídelníčku ořechy

Ořechy jsou plné zdravých tuků a živin, neobsahují téměř žádné sacharidy a disponují také řadou užitečných antioxidantů, které chrání buňky, snižují hladinu špatného cholesterolu a prospívají funkci kardiovaskulárního systému. Po 40. roce života, kdy tělo začíná slábnout, jsou tyto přínosy pro člověka přímo žádoucí.

Fotografie: Pexels

Jezte více kvalitních ryb

Zdravé ryby, tedy zejména losos, pstruh a sardinky, jsou vynikajícím zdrojem omega-3 mastných kyselin a vitamínu D, což jsou sloučeniny, které vám mohou pomoci předcházet srdečním onemocněním, některým typům rakoviny, cukrovce a vysokému krevnímu tlaku. Pokuste se je proto zařadit do svého jídelníčku minimálně 3x týdně.

Ovoce a zelenina

Zapomínat byste rozhodně neměli ani na příjem ovoce a zeleniny. Tyto chutné potraviny, které nám nadělila sama příroda, obsahují řady vitamínů, antioxidantů a dalších důležitých prvků, bez kterých se zdravé tělo rozhodně neobejde. Pozornost byste měli věnovat zejména co nejbarevnějším druhům ovoce, tedy borůvkám, červené řepě  nebo třešním, které obsahují také hojné množství antokyaninu.

Zdroj: EatThis, The Healthy, Prevention

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]