Pádné důvody, proč začít se studenou sprchou ještě dnes. Změny, které nastanou, přesvědčí i ty největší pesimisty

Fotografie: Depositphotos

Studené sprchy přináší řadu zdravotních výhod, a to od posílení imunitního systému až po dokonalou pleť. Zde najdete důvody, proč byste s nimi měli začít i vy.

Studené sprchy přináší řadu užitečných výhod pro vaše zdraví. Pokud je zařadíte do své každodenní rutiny, můžete nejen posílit obranyschopnost svého imunitního systému, ale také podpořit svou pokožku a psychickou rovnováhu. Jedná se o velmi snadný životní návyk, který sice může být ze začátku náročný, ale po čase si bez něj již nebudete chtít představit svůj den, říká lékařka Debra Rose Wilson.

Silný imunitní systém

Podle mnoha výzkumů má pravidelné sprchování studenou vodou schopnost zvyšovat počet bílých krvinek v těle, a tím ho lépe chránit před infekcemi a nemocemi. Zároveň zvyšuje také produkci hnědého tuku, který dále přeměňuje na energii, a zrychluje tak metabolismus – to může být zvláště účinné v kombinaci se cvičením, pokud chcete shodit nějaká ta kila navíc.

Zdravé vlasy a pokožka

Přestože mohou být horké koupele příjemné a relaxující, příliš horká voda zbavuje pokožku určitého množství přirozených olejů, a způsobuje tak její vysušení. Naproti tomu sprchování studenou vodou vám pomůže zadržet tyto oleje v pokožce a stejně tak i ve vlasech, díky čemuž dodá vaší pleti zářivý vzhled, pevnost a pružnost. Kromě toho pomáhá snižovat záněty a otoky a zmírňuje bolesti svalů po cvičení, tudíž je vhodné provádět ji také ihned po tréninku.

Duševní a fyzická rovnováha

Studené sprchy jsou také skvělý způsob, jak se zbavit stresu, a tím i špatných myšlenek na nedokončené záležitosti, které se vám honí hlavou před spaním. Podle odborníků je totiž studená voda velmi komplexní řešení, jak si zajistit rovnováhu ve svém duševním zdraví, a předcházet tak rozvoji deprese nebo úzkosti – zvláště prospěšná může být také desetiminutová sprcha prováděná několikrát do týdne. Jedná se totiž o skvělý způsob, jak zvýšit hladinu endorfinů v těle, což jsou hormony, díky nimž se cítíte dobře.

Fotografie: Freepik

Lepší soustředěnost

Studená voda nejen pomáhá snižovat stres, ale také podporuje soustředění mozku během dne a zvyšuje hladinu energie. Jedná se totiž o skvělý způsob, jak probudit své tělo a dodat mu pocit připravenosti na jakékoliv události. Jak totiž vysvětlují odborníci, studené sprchy po ránu vám dodají energii na celý den, protože způsobují šok a nutí vás k hlubšímu dýchání, díky čemuž se snižuje obsah oxidu uhličitého v těle a člověk se v důsledku lépe soustředí.

Jak na studenou sprchu

Pokud jste si zvykli na horké koupele, může pro vás být otočení kohoutku na studenou vodu ze začátku velmi náročné. Začněte proto pomalu – abyste si zvykli, začněte se sprchovat teplou vodou, ale ke konci ji přepněte na studenou a zůstaňte v ní alespoň půl minuty. Takto postupujte několik dní po sobě, dokud si zcela nezvyknete, a poté můžete zkusit pouštět na sebe studnou vodu již od začátku. Rozhodně pod ní zkoušejte postupem času vydržet co nejdéle.

Zdroj: Healthline