Jak skoncovat s večerním pojídáním dobrot…

Také se vám stává, že když se den pomalu chýlí ke konci, přepadají vás různé chutě? Děti jsou již v posteli, svačinky nachystané, stres utlumuje a máte konečně chvilku pro sebe. Tak si sednete v dobré víře a … najednou máte nutkání sníst oplatky nebo čokoládu, chipsy či raději od každého něco?

S osobní váhou nemáte příliš kamarádské vztahy, a tak na ní raději ani nelezete? Právě večerní pojídání je totiž velký kámen úrazu a stojí v mnoha případech za nechtěnými kily navíc. Tělo má totiž přirozené tendence hromadit a ukládat a často mu to právě díky tomuto zlozvyku umožňujeme. Jenže jak se tomu ubránit? Máme pro vás několik tipů.

Snídaně

Pokud hřešíte na jídlo během dne a odbýváte se, večer bude chtít ztracený deficit vaše tělo dohnat. Často jsou tyto chutě známkou vyčerpaného organismu. Je důležité dodat energii tělu během dne. To znamená (a budeme se opět opakovat) dbejte na kvalitní snídani. A je úplně jedno, zda snídáte v 7 ráno anebo 11 dopoledne.

Nicméně snídaně by měla zahrnovat komplexní sacharidy, vlákninu a bílkoviny. Jestli si dáte ovesnou kaši s chia semínky anebo míchaná vejce, celozrnné pečivo a zeleninu, to už je na vás. Mimo snídaně si dejte během dne třeba hrst oříšků, pokud nemáte čas sedět a jíst.

Oběd a večeře

Nezapomínejte na oběd. Pokud jej nestihnete, dejte si dřívější večeři. A ještě jedno důležité pravidlo, které velmi ovlivňuje to, jak se konzumované jídlo bude dál chovat – jezte pomalu, klidně (nehltejte) a každé sousto pořádně rozžvýkejte. I toto má totiž velký vliv, jak se bude vaše tělo chovat. Pokud oběd vynecháte a dáte si teplou dřívější večeři, dejte si pak ještě menší a lehčí večeři číslo dvě. Zkrátka dbejte na to, abyste měli alespoň 3 hlavní jídla za den. Šizené tělo na živinách (energii) se odmění chuťovými ataky.

Pitný režim

Už jste možná slyšeli o tom, že hlad je vlastně převlečená žízeň. Když budete pít dostatek vody, nebudete mít takové chutě. Jak poznat, že přijímáte dost tekutin? Poznáte to jednoduše – vaše moč musí být co nejsvětlejší a nesmí jít cítit. Pokud je hodně žlutá, pijete žalostně málo.

Zdravější náhražky

Jestliže vás večer i tak přepadnou chutě, zkuste si uvařit ovocný či bylinkový čaj, případně si udělejte zdravou verzi kakaa. Lžičku kakaa, na špičku lžičky skořici, zalít horkou vodou do půlky a zbytek oblíbené mléko – ovesné, mandlové apod. Případně si dejte čekankovou či jinou zdravou kávu, která je samozřejmě bez kofeinu.

Obrázek: pixabay.com