Kolik byste měli vypít vody v horkém dni?

obrázek:inc.com

Cítíte se unavení nebo vás bolí hlava? Nejspíše jste dnes dostatečně nepili. Slunečné počasí nás láká ven a vybízí k polehávání u vody nebo si někde udělat piknik. Poslední věc, kterou chceme, je být dehydratovaní.
Všichni víme, že pitná voda je velmi důležitá pro správnou tělesnou funkci, ale kolik byste měli v horkém dni skutečně vypít?

Kolik vody byste měli vypít za den?

Průměrně bychom měli vypít kolem 8 sklenic vody za den, což je přibližně 2 l denně. Toto množství stačí k nahrazení vody, které tělo ztrácí v průběhu dne běžnými procesy, jako je pocení, dýchání a močení.
Toto množství, ale nestačí například při cvičení a během horkých dnů. V těchto situacích potřebujeme více vody než obvykle.

Takže jaká je rada ohledně pitné vody v horkém počasí?

Vyhnout se dehydrataci je velmi důležité a v horkém počasí je obzvlášť důležité věnovat zvýšenou pozornost pitnému režimu.

Co je to dehydratace?

Dehydratace je stav, kdy tělo ztrácí více tekutin než je příjem. Minerální rovnováha vašeho těla je nestabilní a nefunguje jako normální tělo. Tento stav může vést až k ledvinovým kamenům, zácpě, úpalu, bolesti hlavy apod.

Příznaky dehydratace poznáte, neboť jsou zřejmé. Například pocit žízně je první varovný signál, v tomto případě ztrácíte asi 1% vody z těla, jakmile ztratíte 2%, jste oficiálně dehydratován/a.
Měli byste sledovat příznaky jako pocit únavy, svalové křeče, časté močení a tmavá moč.

Abyste se vyhnuli dehydrataci v teplém dni, musíte jednoduše vypít více vody než normálně. Zvyšte množství, které pijete, na minimálně deset sklenic vody denně.
Dále vodu získáte z jídla a to přibližně asi 20% z vašeho denního příjmu. Všechna šťavnatá zelenina a ovoce, kterou byste měli běžně jíst, vám pomůže hydratovat vaše tělo.
Ne všechny nápoje jsou dobré k udržení hydratace. Nevhodné jsou kofeinové nápoje a alkohol, jelikož jsou to diuretika, což znamená, že jsou močopudné.

Pokud chcete přesně vědět, kolik byste měli běžně vypít, stačí k tomu tento jednoduchý vzoreček: na 10kg váhy hmotnosti byste měli vypít 0,4l vody. Například 70kg/10 kg x 0,4l = což je 2,8l vody na den.