Potraviny, kterým je lepší se vyhnout před 10 hodinou ranní, pokud chcete zhubnout a udržet si štíhlou linii

Fotografie: Depositphotos

O snídani se říká, že je nejdůležitějším jídlem dne. Nemusí být nutně nejvydatnější, aby dokázala organismus nastartovat k činnosti. Měla by ale obsahovat zdravé potraviny.

Snídat je zdravé, shodují se výživoví poradci. Ti také lidem doporučují neodcházet do zaměstnání bez snídaně. Vede to většinou k vzestupu hmotnosti, protože hladový člověk toho pak sní daleko více, a to velmi často i ve formě nezdravých sladkostí. Jak by tedy měla vypadat správná snídaně, která přispěje k udržení optimální hmotnosti? Více prozradila lékařka SaVanna Shoemaker.

Chléb s arašídovým máslem

Velká část populace ráno snídá toust nebo chléb namazaný máslem. Máslo obsahuje mnoho nasycených mastných kyselin, které mohou poškodit srdce a mít vliv na přírůstek váhy. Vhodnější je čerstvé máslo nahradit máslem arašídovým, které je zdravší alternativou.

Müsli a obiloviny

Někdo nedá dopustit na cereálie k snídani. Některé druhy müsli ale obsahují vysoké procento cukru a poměrně málo vlákniny. Je lepší si uvařit ovesnou kaši z vloček, které mají nízký glykemický index, více zasytí a člověk po nich nemá hned hlad, který by během dopoledne zajídal cukrovinkou.

Nízkotučný jogurt

Ačkoliv nízkotučný jogurt vypadá na první pohled zdravější, nemusí to být pravda. Obvykle bývá ochucený cukrem i škrobem pro zvýraznění jeho chuti. Vhodnější je v tomto případě sníst tučnější přírodní jogurt bez cukru, který člověka lépe zasytí, protože obsahuje prospěšné bílkoviny.

Fotografie: Pixabay

Palačinky, vafle a sladké pečivo

Pro někoho je běžné, že si k snídani dá sladkou buchtu, palačinky či vafle. Tyto potraviny ale obsahují hodně rafinovaného cukru, který má na svědomí to, že se člověk bude v průběhu dne cítit unavenější i hladovější. Zde se nabízí vsadit raději na pečivo z celozrnné mouky.

Džusy

V reklamě se často setkáme s tím, že na snídani je podáván džus. Jedná se o nealkoholický nápoj s vysokým obsahem cukru. Má vysoký glykemický index, tedy rychle zasytí, ale stejně rychle po něm vytráví. Místo džusu byste si na snídani měli dát čerstvé ovoce.

Fotografie: Freepik

Potraviny FODMAP

Pokud jste se se zkratkou FODMAP ještě nikdy nesetkali, je třeba vysvětlit její význam. Jedná se o potraviny, které obsahují obtížněji stravitelné sacharidy. Ty mohou způsobovat zažívací potíže v podobě vyšší plynatosti a nadýmání. Patří mezi ně například jablka, česnek, hrušky, fazole či broskve. Je lepší se jim na snídani vyhýbat a dopřát si je až během dne, kdy je trávení již aktivnější.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]