Popraskané paty již nemusí být neřešitelným problémem. Efektivní lázeň vás jich neprodleně zbaví

Fotografie: Depositphotos

Chodidla si zaslouží naši dobrou péči. Nosí nás celý den, někdy si odpočinou až večer. Jsou každodenně hodně namáhaná, což se může projevit popraskáním kůže na nich.

Popraskaná kůže na chodidlech je nepříjemně bolestivým problémem. Kdo to zažil, ví, o čem je řeč. Přitom někdy stačí opravdu málo, aby se její vzhled zlepšil. K problémům obvykle vede několik faktorů. Pokud je dokážete eliminovat a kůži dopřát vhodnou péči, budete mít paty hladké jako miminko. Co byste tedy měli určitě dělat? Více prozradila lékařka Debra Sullivan.

Proč kůže na patách praská

Představte si, že po celý den stojíte v těsné obuvi. Jak pak mohou vaše paty vypadat, když se jim pak na konci dne nedostane pořádná porce kvalitní péče? Je jasné, že problémy na sebe nenechají dlouho čekat a kůže na patách popraská. A to bolí! Kromě nedostatku vlhkosti, nevhodné obuvi, nekvalitní stravy a suchého vzduchu za popraskané paty mohou i některá onemocnění. Týká se to například cukrovky, nesprávné funkce štítné žlázy či psoriázy.

Jak se zbavit popraskaných pat

Když už se na patách hluboké praskliny vytvoří, zbavit se jich není úplně snadné. Je třeba být vytrvalý a nohy na noc pravidelně promazávat. Vhodná je i vazelína, která se nanáší na umytá chodidla. Nejlepší je nazout si potom ponožky a jít s nimi spát. Ale to není vše. Chodidlům byste měli dopřát i uklidňující lázeň.

Fotografie: Depositphotos

Stačí vám k tomu použít 1 lžíce citronové šťávy, 1 lžíce hrubé soli a 2 lžíce růžové vody. Vše dobře smícháte, nejlépe v lavoru, a do tohoto roztoku namočíte na 20 minut svá chodidla. Kůže na patách díku tomu změkne, takže ji budete moci odstranit pemzou. Pak na noc aplikujte na umyté nohy hydratační krém a nechte ho působit.

Jak na chodidla působí jednotlivé ingredience

Citronová šťáva obsahuje vitamín C, který je bohatý na flavonoidy. Je výborným přírodním prostředkem na hydrataci a vyhlazení pokožky. Hrubá sůl pomáhá odlupovat kůži z pat a eliminuje mozoly. Zároveň zabraňuje pocení. Růžová voda pokožku zklidňuje. Najdete v ní esenciální mastné kyseliny, čímž růžová voda posiluje kožní bariéru a omezuje vysoušení pokožky.

Zdroj: Healthline