Nepříjemnou infekci dutin lze léčit i podomácku. Kromě výplachu nosu pomůže i česnek a zázvor

Fotografie: Villy Fink Isaksen / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.5

Infekce dutin je nepříjemný problém, který může velmi snadno ovlivnit váš každodenní život. S léčbou vám dokážou pomoci jednoduché domácí triky.

Infekce dutin je onemocnění, které může dlouhé dny způsobovat nepříjemné příznaky, včetně kýchání, rýmy, výtoku hlenu nebo také bolesti krku. Pokud se s ní potýkáte i vy, nemusíte však nutně spěchat za lékařem, aby vám poskytl léky či jiné výrobky pro rychlou a efektivní úlevu. Skvěle vám totiž podle odbornice Nicole Leigh Aaronson dokážou pomoci jednoduché domácí triky.

Pijte hodně vody

Dostatečná hydratace je nezbytná pro udržení dobrého celkového zdraví, neboť tekutiny umožňují tělu správně bojovat s infekcemi a pomáhají jeho regeneraci. Pokud vás tedy přepadla nepříjemná infekce dutin, začněte pít více vody, což vám pomůže zmírnit podráždění, zředit veškerý hlen a zabránit dalšímu postupu nepříjemného onemocnění po vašem těle.

Odpočinek a správná strava

Většina infekcí dutin odezní nezávisle během 2 až 3 týdnů, ovšem léčbu můžete urychlit tím, že budete dostatečně odpočívat. To znamená, že se budete snažit vyhýbat zbytečné námaze, která by mohla váš organismus ještě více unavit a učinit ho slabším. Snažte se také jíst kvalitní potraviny, zejména dostatek ovoce a zeleniny, které obsahují potřebné živiny pro rychlejší zotavení.

Výplach nosu

Jak také uvádí web Healthline, skvělým způsobem pro urychlení léčby infekce dutin může být použití solného výplachu. Postup vypadá tak, že naplníte hrnec nebo jinou vhodnou nádobu vodou smíchanou se solí, a poté si v koupelně nad umyvadlem tekutinu opatrně vlijete do obou nosních dutin. Pozor, tento postup může být bolestivý a nepříjemný, ale zato funguje velmi efektivně, neboť sůl pomáhá dezinfikovat postiženou oblast a podporuje její regenerace.

rýma bolest
Fotografie: Freepik

Přichází kritické období ucpaných nosů. Tato domácí metoda vám uleví během 30 sekund

Česnek, zázvor a med

Abyste se zbavili infekce dutin co nejrychleji, přidejte do svého jídelníčku potraviny, jako je česnek, zázvor a med, které mají bohaté antimikrobiální vlastnosti a podporují obranyschopnost imunitního systému. Některé z nich také působí protizánětlivě a dokážou zmírnit symptomy již během několika dní. Pomoci vám dokáže například i zázvorová voda, o které jsme se na webu ZdravéStravování.eu nedávno zmiňovali.

Udržujte dutiny vlhké

Pokud budete udržovat své dutiny vlhké a hydratované, výrazně tím snížíte tlak způsobený onemocněním. Toho můžete docílit například tak, že budete spát se zvlhčovačem v ložnici a ještě než půjdete spát, tak si dopřejete horkou sprchu, přičemž budete chvíli vdechovat páru, která se v místnosti vytvoří.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]