Bolestivé a nevzhledné puchýře mají své přírodní přemožitele. Odstraní je i aloe vera a zelený čaj

Fotografie: Frazzmatazz / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Puchýře mohou být velmi nepříjemným problémem, který nejenže bolí, ale také nevypadá vůbec hezky. Zbavit se jich naštěstí můžete pomocí některých domácích triků.

Puchýře jsou často bolavé a způsobují nepohodlí, přičemž v některých případech dokonce mohou vést k nebezpečným infekcím. Mnozí lidé si také neuvědomují, že jejich vznik je způsob, jak se tělo snaží chránit poškozenou pokožku, a proto je podle lékařky Elaine K. Luo často nejlepší nechat je být – v opačném případě vás může začít podrážděné místo ještě více bolet.

Pomůže aloe vera

Pokud se na vašem těle objevily puchýře v důsledku lehkého spálení nebo spálení sluncem, pomoci vám dokáže především aplikace gelu z aloe vera. Ta velmi účinně snižuje nepříjemné pocity, a to zcela přirozeným způsobem – stačí si zakoupit její čerstvé listy a z nich následně vyndat dužinu. Mimo jiné rostlina také skvěle snižuje zánět, podporuje regeneraci kůže a snižuje riziko výskytu jizev.

Aplikace zeleného čaje

Zelený čaj má dle webu HealthLine silné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, které podporují hojení ran a snižují zánět. Co se však týče puchýřů, bude nejlepší, když sáhnete zejména po jeho extraktu, který stačí smíchat s nosným olejem (například kokosovým nebo mandlovým) a směs následně aplikovat přímo na puchýř. Případně můžete uvařit sáček kvalitního zeleného čaje a po jeho konzumaci na puchýř přiložit sáček s čajem.

Olej z čajovníku

Olej z čajovníku je další účinný domácí prostředek, který je znám pro své antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti. Jeho aplikace na puchýř proto dokáže skvěle ztlumit případnou bolest, snížit riziko infekce a také urychlit hojení postiženého místa. Ještě před tím, než ho použijete, ho smíchejte s nosným olejem, a poté směs naneste přímo na puchýř. Můžete ho také zředit vodou a použít jako mycí prostředek.

olej v misce
Fotografie: Freepik

Odstranění odumřelé kůže na chodidlech: Práci odvede parafínový vosk či ovesné vločky

Nechte puchýř být

Většina puchýřů se zahojí sama, a to v řádech několika dnů. Kapalinou naplněná bublina kůže je ve skutečnosti přirozenou formou ochrany, která pomáhá chránit ránu před škodlivými bakteriemi a nečistoty, přičemž podporuje růst nové kůže – po několika dnech navíc sám od sebe zaschne a odloupne se. Pozor, tento nepříjemný příznak se vám může objevit také, pokud často chodíte v žabkách, o čemž jsme na webu ZdravéStravování.eu nedávno psali. Je také vhodné dbát na to, abyste puchýř nepoškodili, a proto:

  • Zakryjte puchýř volným obvazem, například běžnou gázou či lepícím obvazem (nezapomínejte, že potřebuje přísun vzduchu, aby mohl zaschnout).
  • Vyvarujte se tlaku na svůj puchýř, aby zbytečně neprasknul, což by mohlo navýšit dobu regenerace místa.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]