Odstranění odumřelé kůže na chodidlech: Práci odvede parafínový vosk či ovesné vločky

Fotografie: Depositphotos

Exfoliace vám pomůže odstranit odumřelou kůži z nohou. Můžete vyzkoušet metody jako drhnutí, namáčení nebo nanášení parafínu.

Odumřelá nebo uvolněná kůže, která se tvoří na chodidlech, je způsob, jakým se vaše nohy přirozeně odlupují a zbavují odumřelých kožních buněk. Může se vytvářet v důsledku nedostatku vlhkosti, pokud máte nohy neustále v uzavřených botách nebo ponožkách, nebo v důsledku tření při chůzi nebo běhu. Může se také tvořit, pokud o nohy pravidelně nepečujete, neprovádíte peeling nebo drhnutí, říká doktorka Cynthia Cobb. Zde je několik možností odstranění odumřelé kůže.

Použití pemzy

Pemza je přírodní lávový kámen, který vám pomůže odstranit odumřelou kůži a mozoly z chodidel. Pemzu ponořte do teplé vody, stejně tak nohy můžete na 10 minut namočit do teplé vody, aby změkly. Jemně pohybujte kamenem krouživými nebo bočními pohyby po chodidle, abyste odstranili odumřelou kůži. Zaměřte se na odstranění vrchní vrstvy kůže, nikoliv celé plochy odumřelé kůže, což pomůže podpořit zdravou výměnu buněk. Pemzu nikdy nepoužívejte na poraněná nebo bolavá místa.

Parafínový vosk

Ošetření parafínovým voskem si můžete provést i doma pomocí domácí parafínové lázně, nebo můžete vosk rozpustit na pánvi a poté ho přemístit do misky na namáčení nohou. Při parafínovém ošetření ponoříte nohy do vosku několikrát. Po nanesení několika vrstev vosku zabalte nohy do igelitu. Po ztuhnutí vosku můžete vosk odstranit. Odumřelá kůže na chodidlech bude odstraněna spolu s voskem. Vaše nohy by poté měly být měkké.

Peeling na nohy

Většina lékáren a drogerií prodává různé peelingy na nohy bez receptu. Hledejte takový, který obsahuje granule, jež pomohou drhnout odumřelou kůži. Nebo si můžete vyrobit i vlastní tak, že dvě polévkové lžíce mořské soli smícháte se stejným množstvím dětského oleje a citronové šťávy. Chcete-li použít peeling na nohy, naneste ho přímo na chodidlo a jemně ho dlaní rozetřete. Nebo k odstranění odumřelé kůže použijte kartáček nebo houbičku na nohy. Po použití peeling důkladně opláchněte teplou vodou.

paty pemza
Fotografie: Freepik

Ovesný peeling

Z ovesných vloček si můžete vyrobit domácí peeling k odstranění odumřelé kůže. Peeling vyrobíte tak, že smícháte stejný díl ovesných vloček s růžovou vodou nebo mlékem a vytvoříte pastu. Nechte ji odkapat a následně ji naneste na chodidla a nechte ji působit 20 až 30 minut. K peelingu nohou použijte kartáček na nohy. Pak nohy opláchněte studenou vodou a nechte je oschnout. Naneste krém na nohy. Pro dosažení nejlepších výsledků provádějte toto ošetření každý druhý den.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]