Když vejce varuje před nemocnou slepicí: Riziko přizná barva, hustota i tvrdost

Fotografie: Depositphotos

Vejce, které snesla nemocná slepice, nemusí být nejlepší pro vaše zdraví. Pokud se chcete ochránit před potenciálními problémy, vyzkoušejte tento trik.

Vejce jsou lahodná potravina, která nabízí nespočet zdravotních přínosů pro lidské zdraví – doporučuje se proto konzumovat je naprosto každý den, a to alespoň 2 kusy. Ještě než se však vrhnete do vaření, měli byste zkontrolovat, zda jsou vejce v dobrém stavu a nesnesla je nemocná slepice. To by mohlo potenciálně ohrozit vaše tělo, říká doktorka Katherine Marengo.

Jak poznat zdravá vejce

Pravděpodobně žádná jiná potravina nemůže konkurovat využitelnosti vajec. Tuto lahodnou potravinu lze připravit na nespočet způsobů, jako je například omeleta a volské oko, a také přidat do mnoha pokrmů. Kromě toho vejce disponují mnoha zdravotními přínosy, neboť obsahují plné bílkoviny a další nedílné složky pro lidský organismus. Mnozí si však neuvědomují, že i samotná vejce z obchodu často mohou být zkažená nebo snesená od nemocné slepice – a v takovém případě by mohla mít na vaše zdraví negativní účinky.

Proto abyste se vyhnuli nepříjemným vedlejším účinků, je důležité naučit se rozpoznávat, která vejce jsou čerstvá a která naopak mohou obsahovat bakterie nebo být zkažená. Toho dosáhnete velmi snadno pomocí níže uvedených tipů:

  • Hustota a tvrdost skořápky: Skořápka vejce by měla být tvrdá a hustá. Proto pokud snadno praskne, pravděpodobně není kvalitní. Především zdravé slepice s dobrou stravou dávají silné kusy.
  • Barva žloutku: Tato část vejce by vždy měla mít tmavě oranžovou barvu. Jestliže uvidíte, že je žloutek světlý nebo naopak příliš tmavý, raději se ho zbavte.
  • Tloušťka žloutku: Žloutek by měl být také silnější a pevnější.
vejce
Fotografie: Pixabay

Ještě než se tedy dáte do konzumace vajec ze svého oblíbeného obchodu, raději věnujte pozornost výše uvedeným tipům. Pamatujte také, že nejlepší produkty získáte vždy od slepic, které byly krmeny bohatou a vyváženou potravou.

Vždy zdravé slepice

Aby navíc slepice poskytovala ta nejlepší vejce, musí mít možnost volného pohybu a jíst pouze přirozenou potravu. Zvířata, která žijí celý život v malých klecích, nikdy nedostanou potřebné živiny, takže jejich vejce nikdy nebudou tak kvalitní. Nejlepším řešením je kupovat vejce od místních zemědělců, nebo si doma postavit kurník.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]