Problémy s akné může vyřešit změna jídelníčku

Fotografie: Pixabay

Bojujete s akné a vaše kůže na obličeji vypadá spíše jako pleť puberťáka, i když už tyto roky máte dávno za sebou? Do dvacátého roku věku je naprosto v normě, pokud máte akné nebo jiné kožní potíže. Mění se hormonální rovnováha a tělo reaguje i tak, že pleť není zrovna v top stavu. V pozdějších letech už je ale aknózní pleť opravdu nepříjemný problém, který napovídá, že s vašim vnitřním ústrojím není něco zcela v pořádku.

Na vině může být mnoho věcí, ale často je to nevhodné složení stravy, které přispívá k zánětlivosti pleti. Jakým potravinám byste se měli raději vyhnout, pokud toužíte po pleti bez chyb?

Mléko a mléčné výrobky

Je mléko pro pleť skutečně tak škodlivé, jak se traduje? Různé studie přinášejí různé výsledky. Existují však důkazy, že zvýšená konzumace mléčných výrobků může vyvolat akné. Lékaři prozatím nevědí přesně proč, ale pokud s akné bojujete, rozhodně není špatný nápad zkusit mléčné výrobky alespoň na čas vyřadit.

Sladkosti, limonády a další pochutiny

Nedávné studie ukázaly, že potraviny s vysokým glykemickým indexem – ty, kvůli nimž vyskočí hladina krevního cukru – mohou akné výrazně zhoršit. Asi sami tušíte, že jíst hodně sušenek, dortíků, a ještě to zalévat coca-colou, rozhodně není ideální. Ale neohrožujete pouze svou štíhlou linii, ale také zdraví své pleti. Víme, že se to snadno řekne, ale aby byla vaše pleť v pohodě, dejte místo potravin s obsahem jednoduchých cukrů a bílé mouky přednost těm, které obsahují hodně vlákniny jako cereálie nebo luštěniny. Pokud se budete snažit, jistě se dá najít způsob jak mlsat zdravě, a přitom si jídlo skutečně užít.

Proteinové nápoje a tyčinky

V poslední době se doslova roztrhl pytel s různými proteinovými doplňky stravy. Ty slibují více výživy pro vaše svaly a energii pro cvičení. Jenže má to své stinné stránky. Proteinové doplňky jsou svým složením pro pleť dost nebezpečné. Jestliže se vám pleť zhoršila poté, co jste si začali tyto produkty kupovat, pak znáte jasného viníka. Snažte se protein získávat přirozeně a umělým doplňkům stravy se raději obloukem vyhněte.

Konzervované potraviny

Možná vás to překvapí, ale i tuňák v konzervě nebo jiné podobné jídlo může stát za vašimi pupínky. Konzervované potraviny jsou totiž potraviny s vysokým obsahem různých prezervativů, barviv a jiných aditiv, které zaručují trvanlivost výrobku i jeho stálou chuť a barvu. A právě tyto chemické látky pleti vůbec neprospívají.

Energetické nápoje

Víte, co tyto nápoje obsahují? Především cukr, kofein a další povzbuzující látky. Jenže právě tyto složky jsou pro pleť zkázou. Berou jí hydrataci a podporují zánětlivé procesy v těle. Energetickým nápojům byste se ale měli vyhýbat vždy, a to bez ohledu na vaši pleť. Prostě nejsou zdravé a energii byste měli získávat především kvalitním spánkem a jídlem.

Fotografie: Pixabay