Kiwi jako zásobárna vitamínu C + rychlý recept na kiwi sorbet

Pokud hledáte ideálního pomocníka v době chřipek a nachlazení, pak je to určitě kiwi nadité vitamínem C, který je nejlepší prevencí proti infekčním chorobám. K využití veškerých zdravotních bonusů z kiwi uděláte nejlépe, když jej budete konzumovat čerstvé a zralé. Tvrdší kousky nechte dozrát na okně.

Jedno jediné kiwi pokryje potřebnou denní dávku vitamínu C. Ačkoliv je doporučováno v souvislosti s vitamínem C konzumovat citrony, kiwi ho má mnohonásobně více. Mimo to obsahuje dále vitamíny B1, B2, E, karoten, železo, hořčík, fosfor, draslík, vápník. Kiwi je významným antioxidantem a dokonce snižuje i hladinu cholesterolu v krvi. Je výtečným pomocníkem při respiračních onemocněních. Jeho konzumace se doporučuje také v souvislosti se zvýšenou teplotou. Konzumovat se dá i tepelně upravované, nicméně doporučuje se raději jíst syrové ovoce. S jeho konzumací to zase nepřehánějte, aby to nebylo kontraproduktivní.

Kiwi a zdravé kosti

Kiwi pomáhá nejen při vysokém tlaku, redukci kilogramů, při nachlazení, ale podporuje také zdravý vývoj kostí, tudíž vhodné i pro malé děti. Užít se dá při svalové únavě (fyzicky namáhavá činnost, cvičení). Zlepšuje odolnost a elasticitu vaziva, čímž snižuje riziko zranění.

Kiwi není výtečné pouze pro malé děti, ale i dospělé. Máte-li náběh na osteoporózu, případně pokud už ji trpíte, pak byste kiwi měli zařadit do svého jídelníčku. Kosti se díky němu stávají pevnější a silnější.

Kdy kiwi nejíst?

Pravdou je, že kiwi napomáhá lepšímu trávení, ale pozor by si měli dát lidé, které trápí žlučníkové kameny. Drobná zrníčka by mohla ucpat žlučovody.

Proti stresu

Cítíte-li se vyčerpaní, dejte si k svačince kiwi. Látky obsažené v něm ovlivňují pozitivně psychiku a přinášejí uvolnění. Kiwi se dokonce doporučuje konzumovat při vysoké dávce stresu. Zkuste si dát čerstvé kiwi, případně kiwi sorbet z receptu, který vám přinášíme.

Rychlý recept na kiwi sorbet

Potřebovat budete: 4 kiwi, 2 lžičky medu, 1 lžíci citronové šťávy a mixér. Veškeré ingredience důkladně rozmixujte, směs nalijte do nádobky a vložte na 4 hodiny do mrazničky.

Obrázek: pixabay.com