Tipy na zdravé vánoční pohoštění

Většina lidí během vánočních svátků nabízí příchozím spoustou druhů cukroví, jednohubky, chlebíčky, čaj a kávu. Na tom by nebylo nic špatného, ale není divu, když návštěva vypije kafe a odmítá občerstvení. Vezměte si, že během svátků člověk absolvuje několik návštěv rodiny a přátel. Kdyby měl všude něco sníst, tak se za chvíli neunese. Zkuste klasické cukroví a jednohubky vyměnit za něco zdravějšího, lehčího.

K tradiční pomazánce, která nikdy nesmí chybět, patří česneková. To je patrně královna mezi pomazánkami. Ovšem při neřízené konzumaci může vyvolat dojem, že máte v břiše kámen. Zkrátka bude vám těžko od žaludku. Zkuste tedy i nabídku pomazánek rozšířit o něco lehčího. Přinášíme vám pár tipů na vánoční pohoštění.

Místo cukroví ovoce

Zkuste nabídnout místo cukroví například ovocný špíz. Vypadá moc hezky a navíc umožní ochutnat každému různé druhy ovoce. Použít lze kiwi, banán, ananas, jahody, mandarinky, mango a další ovoce dle možností a chutí.

Rajčatové jednohubky

Pomazánku použijte jakoukoliv. Klidně i česnekovou, pokud ji máte rádi a nemůže u vás doma chybět. Majonézu však nahraďte bílým jogurtem. Místo na kolečka nakrájený rohlík použijte na půl centimetru silná kolečka rajčat. Dejte na ně kopeček pomazánky. Aby z párátek nesjížděla, napíchněte nejdříve plátek tvrdého sýra, pak kolečko rajčete s pomazánkou. Místo rajčat můžete použít i salátovou okurku.

Zeleninový špíz s bylinkovým sýrem

Stejně tak, jako lze udělat ovocný špíz, můžete udělat i zeleninový špíz. Na špejli napíchat střídavě papriku, rajče, salátovou okurku, olivy a bylinkový sýr. Výtečný je i sýr s brusinkami. Vyhrajte si s různými chutěmi a nebojte se bylinek k dochucení.

Nepečené fitness kuličky

Klidně na stůl dejte i tradiční cukroví, které k Vánocům neodmyslitelně patří. Ale nezapomínejte přidat vždy i zdravější a lehčí alternativu. Uvidíte, že mnohým to přijde vhod. Někdo bude jen zvědavý, ale jiný uvítá tento druh občerstvení. Nepečené kuličky připravíte snadno: 3 banány, 5 polévkových lžic mletých ořechů či ovesných vloček (někdo má na ořechy alergii), lžíci kokosového oleje, kakao, skořici, med na doslazení a strouhaný kokos na obalení.

Banány rozmačkejte na kaši vidličkou, přidejte další ingredience. Je-li těsto příliš hutné, přidejte trošinku mléka, naopak je-li řídké, přidejte mleté vločky či ořechy. Připravené těsto nechte 20 minut odpočinout v lednici – lépe se s ním pak pracuje. Vytvořte kuličky a obalte je v kokosu. Kuličky dejte na talířek nebo do papírových košíčků a můžete podávat. Skladujte v lednici. Můžete je dát i zamrazit, docela rychle po vytažení povolí.

Obrázek: pixabay.com