Jak dlouho lze bezpečně skladovat mražené maso?

Fotografie: Freepik

Mraznička je dokonalým spojencem a pomocníkem v našem každodenním životě. Některé suroviny tam ovšem ukládáme nesprávně a ohrožujeme tak jejich kvalitu, ale i naše vlastní zdraví. Mražené maso je jedním z nich.

Všichni víme, že čerstvé maso je produkt, který rychle podléhá zkáze. Proto se mnoho z nás rozhodne pro jeho zmražení. Mražené maso nám umožňuje prodloužit jeho trvanlivost při zachování kvality a všech živin. Musíme však vzít v úvahu některé důležité aspekty, které nám umožní si vychutnat kvalitu dobrého kusu masa i v budoucnosti, ať se ho rozhodnete v kuchyni využít.

Zmrazení uchovává potravin po dlouhou dobu, protože zabraňuje růstu patogenů, které mohou jídlo zkazit. Zmrazené potraviny lze díky tomu skladovat po dlouhou dobu v mrazničce a přitom zůstanou použitelné. Nemohou tam ovšem zůstat navždy. Je důležité si uvědomit, že ani mražené potraviny, včetně masa, nevydrží zmrazené věčně a i v tomto stavu pomalu klesá jejich trvanlivost a kvalita. Podívejme se na to, jak dlouho maso v mrazáku vydrží a jak ho správně skladovat.

Fotografie: Freepik

Jak dlouho vydrží zmrazené maso?

Doba skladování potravin v mrazáku se velmi liší v závislosti na tom, o jaký druh potravin se jedná. Mražené maso má obvykle kratší dobu skladování než například zelenina, která vám v mrazáku vydrží skutečně dlouho a přitom se její kvalita příliš nezmění. Jedním z hlavních důvodů, proč se doby zmrazení liší, je množství tuku v každém druhu masa. Podívejme se na několik konkrétních příkladů a dobu, po kterou je můžete skladovat ve zmrazeném stavu:

  • velmi tučné maso a uzeniny – 1 až 2 měsíce,
  • hamburgerové karbanátky a další mleté maso – 3 až 4 měsíce,
  • telecí kotlety, čerstvé jehněčí a vepřové maso – 4 až 12 měsíců,
  • kuřecí, krůtí a jiné drůbeží maso – 9 až 12 měsíců.

Při nízkých teplotách se zastaví růst bakterií, ale ne oxidační reakce. I když se hodně zpomalí, tuk bude stále žluknout. Tato konzistenci žluknutí potravin je jedním z hlavních důvodů pro ztrátu nutriční hodnotu živočišných produktů. Žluknutí ovlivňuje chuť, strukturu a barvu mraženého masa. Podívejme se na pár tipů, jak tomu zabránit a udržet si dobrou kvalitu masa.

Fotografie: Freepik

Šikovné tipy pro vysokou kvalitu surovin

Abychom zachovali kvalitu mraženého masa a zabránili ztrátě některé z jeho nutričních hodnot, musíme se držet několika jednoduchých tip. Zásadní se správné nastavení teploty mrazáku. Vakuové balení zmrazených potravin vám také hodně pomůže zachovat jejich kvalitu. V opačném případě riskujete ztrátu vody, absorpci nepříjemných pachů a vysušení.

Mražení masa v menších baleních nebo porcích je také skvělou možností. Když zmrazíte velké kusy, střední část produktu bude mrznout déle a ztratí na kvalitě. Kromě toho se v potravinách mohou tvořit ledové krystaly, které po rozmrazení naruší jeho strukturu. Před zmrazením oddělte viditelný tuk od zbytku. Zmrazení nezabrání tomu, aby tuk ztuhl, a může se kvůli němu znehodnotit celý kus masa. A to by byla rozhodně škoda, protože žádný druh masa rozhodně není levný.

Zdroj: EatThis

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]