Mýdlo z aloe vera odstraní akné a prospěje kráse. Vyrobíte ho snadno doma

Aloe vera čili aloe pravá je rostlina, jejíž zázračné vlastnosti jsou známy už od starověku. Je jen málo takových, které prospívají lidskému organismu při vnějším i zevním použití tak, jako právě tento sukulent z indických pouští, která prokázala neuvěřitelné antibakteriální, antivirotické i antimykotické vlastnosti.

Je oblíbenou součástí různých domácích i komerčních pleťových krémů a sér. My si dnes povíme, jak z gelu listů této rostliny připravit pleťové mýdlo, které pomáhá odstraňovat akné i redukovat vrásky a zanechává pleť zářivě zdravou a hladkou.

Proti akné pomáhá víc než běžná farmaka

Akné je vlastně zánětlivý proces pokožky, která se nedostatečně zbavuje nečistot a toxických látek z těla. Při jeho řešení je lepší než po komerčních produktech či kožních léčivech sáhnout po přírodních výrobcích právě z aloe, která se i podle vědeckých studií ukázala být daleko účinnější, než její chemické alternativy.

Kromě toho tato rostlina také stimuluje tvorbu kolagenu, což je základní stavební prvek pokožky, který způsobuje její pružnost a přizpůsobivost. S přibývajícím věkem tvorba kolagenu klesá, a proto se na kůži vytvářejí vrásky. Aloe při vnějším, ale i vnitřním užití proti stárnutí pokožky pomáhá. Navíc téměř sto procent rostliny tvoří voda, která při aplikaci na pokožku hydratuje buňky, a podle jisté Íránské studie aminokyseliny obsažené v aloe vera spouštějí zvláštní mechanismus zadržování vody pod kůží. Tím ještě více podporují udržení elasticity a celkového zdraví pleti.

Suroviny na přípravu mýdla z aloe vera

  • gel ze čtyř listů aloe
  • půl sklenice olivového oleje
  • 250 g glycerinové mýdlové hmoty
  • 5 kapek levandulového éterického oleje
  • 4 polévkové lžíce medu

Glycerinové mýdlo přendejte do misky a rozpusťte hmotu ve vodní lázni a zároveň takto zahřívejte také olivový olej. Pokud nemáte dost velký hrnec, do něhož by se vešly obě misky, použijte dvě vodní lázně podobné velikosti a na podobně silném zdroji tepla. Jde o to, aby všechny ingredience měly stejnou teplotu.

Když se úplně roztaví do tekutiny, přidejte gel z aloe vera, který předtím můžete rozmixovat, aby se s ním lépe pracovalo a snáze se ve směsi rozmíchal. Přilijte také med a opatrně vmíchejte zahřátý olivový olej. Úplně nakonec odstavte směs ze zdroje tepla a nakapejte do budoucího mýdla také éterický olej. Ten je třeba přidat až na konec, protože ze své povahy jsou éterické oleje velmi těkavé a vysoké teploty by mohly všechny účinné látky z něho velmi rychle odpařit.

Nakonec ještě důkladně promíchejte a přelijte do formy či forem, které na několik hodin dejte zchladit do ledničky, aby mýdlo řádně ztuhlo. Celková doba tuhnutí závisí na velikosti forem, do nichž jsme mýdlo odlévali. Čím větší, tím déle bude hmota tuhnout.

Upozornění: Tento přípravek vyvolává zvýšenou fotosenzitivitu, to znamená, že zvyšuje citlivost pokožky na sluneční záření. Proto používejte mýdlo spíše večer, kdy už se nechystáte vycházet na slunce. Aloe vera navíc není vhodná pro osoby alergické na latex.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]