Plíseň na potravinách. Pokud ji omylem sníte, nemusíte panikařit

Fotografie: Freepik

Plíseň na pečivu může být málo patrná, takže si jí nemusíte všimnout. Jak se zachovat, když si všimnete, že jste zkonzumovali plíseň? Zjistěte, jak moc je to nebezpečné.

Je nebezpečné sníst plíseň? Na tuto otázku se můžete ptát, pokud se vám podařilo přehlédnout plíseň na jakékoli potravině. Teprve po její konzumaci si uvědomíte, že byla plesnivá. Někdy se plíseň nemusí projevit chuťově, což je na ní to nejzrádnější. Rozhodně ale vykazuje známky, že s potravinou je něco v nepořádku. Buď byla skladována nevhodným způsobem, nebo je příliš stará. Jak moc je nebezpečné sníst plíseň?

Co když sníme plíseň?

Plíseň není něco, co bychom měli konzumovat. Pokud bychom si ji tedy nevědomky dopřáli, mohlo by se to projevit vážnými žaludečními problémy – nebo také vůbec nijak. To, jaký projev bude následovat, totiž závisí jednak na tom, kolik plísně jste snědli, jednak také na tom, jak silný je váš imunitní systém.

Lidé s normálně fungujícím imunitním systémem nemusí mít po požití malého množství plísně strach. Jejich tělo to nemusí vůbec pocítit. Avšak pokud sníte plísně více nebo bude imunitní odpověď nepřiměřená, mohou nastat nepříjemné zažívací problémy.

Příliš velké množství

Pokud byste chtěli vědět, co by se stalo, kdybyste snědli významné množství plísně, odpověď je, že projevy budou vážné. Váš imunitní systém bude snížen, může dojít k otravě toxiny – ve vážných případech může dojít dokonce až k smrti. Zde jsou příznaky, které můžete při intoxikaci plísní pozorovat:

  • nevolnost a zvracení,
  • bolest hlavy,
  • zvýšení teploty.

Mezi lidi, kteří mají sníženy imunitní funkce, patří senioři, lidé s obezitou nebo lidé s chronickými onemocněními. Těla těchto jedinců nemusí být schopna vyrovnat se s trávením plísní.

Fotografie: Freepik

Neodkrajovat!

Možná už vás napadlo, že když se plíseň nachází jen na špičce sýru nebo chleba, tak byste ji mohli jednoduše odkrojit. Není to ale dobré řešení, protože i když plíseň nevidíte, neznamená to, že již neprostoupila celým produktem.

Zdroj: EatThis

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]