Signály, jimiž tělo ohlašuje blížící se infarkt, není radno ignorovat

Brnění levé ruky následující ostrou bolestí. To jsou nejznámější projevy bezprostředně signalizující začínající infarkt myokardu. Existují ale příznaky, jimiž tělo dává přicházející srdeční příhodu najevo už dlouhou dobu před jejím skutečným vypuknutím. Je to také období, kdy je možné za pomoci vhodné stravy a fyzické aktivity jejímu vzniku předejít a ušetřit si tak operaci a další zdravotní komplikace, které po infarktu následují.

Jak tedy přicházející infarkt rozpoznat?

1. Dušnost a lapání po dechu

Činnost srdce a plic spolu úzce souvisí. Pokud se naruší chod pumpy, tedy srdce, přestane proudit skrz plicní sklípky málo krve, která se tak nestihne pro normální činnost organismu dostatečně okysličovat. To vede k pocitu dušení se a doslova lapání po dechu. To se může projevovat až půl roku před srdeční příhodou, proto máte dost času na jeho řešení. Pokud u sebe dušnost začnete v nějaké míře pozorovat, pak vězte, že něco je hodně špatně a bezodkladně navštivte lékaře.

2. Tlak v hrudi

Jak se cévní systém zanáší, zvyšuje se tlak. Ten jsme schopni celkem snadno pocítit, zejména pak ve stresové situaci kdy se krevní oběh přirozeně zrychluje kvůli vylučování stresových hormonů. Tlak v hrudi je nejzřejmějším ukazatelem toho, že se schyluje k nebezpečí a že je třeba začít pomalu nános ze svých „trubek“ rozpouštět a udělat tak svojí krvi trochu místa k pohybu. Ve fázi, kdy pociťujete tlaky v hrudi však může být pozdě na systémové řešení, proto je dobré poradit se s odborníkem.

3. Zvýšené pocení a únava

Nejčastěji se tyto projevy vyskytují u žen a bývají jimi neprávem ignorovány či zaměňovány za nachlazení, příznaky stresu, případně menopauzy. Nadměrné pocení se může objevit kdykoliv během dne i noci a je jedním z včasných indikátorů signalizující hrozící infarkt. Přidat se může i celková slabost a únava, která nepochází z fyzické ani psychické aktivity, jejíž stav se během dne zhoršuje. Nelze si jí nevšimnout, neboť zamezuje vykonání běžných denních činností jako třeba sprchování či příprava kávy. Sebemenší činnost je neobvykle vysilující.

4. Bolest břicha a nevolnost

Obvykle postihuje ženy, ale často bývá k vidění i u mužů. Celkově se objevuje v polovině případů infarktu. Jedná se o prudké bolesti břicha vystřelujících až do zad, žaludeční nevolnosti, zvracení či nadýmání. Tyto příznaky před infarktem se objevují a zase mizí v krátkých periodických intervalech a fyzické napětí je může zhoršovat.

5. Záchvaty strachu a paniky

Tento projev je doménou žen a vyskytuje se v důsledku nepravidelného srdečního tepu a tím k nedostatečnému zásobení těla kyslíkem. Obvykle se objevuje velmi náhle zapříčiněný obvykle buďto arytmií, tedy nepravidelného tepu, nebo tachykardií, čili zvýšené srdeční frekvence, a trvá po dobu jedné až dvou minut. Pokud sám nezmizí nebo se přidají ještě závratě a únava, je nutné okamžitě volat sanitku.

6. Ztráta vlasů

Možná vás to překvapí, ale plešatění je dlouho považován za varovný signál zvýšeného rizika srdečních onemocnění, včetně infarktu. Je to známka zvýšené hladiny stresového hormonu kortizolu, který se právě mj. podílí i na vzniku srdečních chorob a infarktu. Často postihuje muže nad 50 let, ale může postihovat také mladší muže nebo i ženy.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]