Svrab často přiznává svůj výskyt pomocí svědivé vyrážky. Může se objevit i na zápěstí a loktech

Fotografie: Depositphotos

Svrab je nepříjemný problém, který vám dokáže snadno narušit každodenní život. Pokud rozpoznáte jeho příznaky, raději rychle k lékaři.

Svrab je nepříjemný problém, který způsobuje druh roztoče zvaný Sarcoptes scabiei. Jakmile se tento parazit dostane do kontaktu s vaší pokožkou, po čase způsobí svědivou vyrážku, která se může objevit i na těch nejchoulostivějších místech. Tam se dokonce dle lékařky Danielle Hildreth může roztoč začít rozmnožovat a zůstat až po dobu několik měsíců, pokud pacient neřeší problém včas.

Svrab se nejčastěji projevuje vyrážkou

Svrab je vysoce nakažlivý stav, který se nejčastěji projevuje výraznou svědivou vyrážkou. Ta může mít různé barvy, a to včetně červené, hnědé nebo fialové, přičemž v některých případech ji mohou doprovázet drobná kousnutí a hrbolky pod kůží. Příznaky onemocnění se začínají objevovat během 2 až 5 týdnů od nakažení – lidé, kteří měli svrab již dříve, pak mohou symptomy začít pociťovat již první den po kontaktu s roztočem.

Existuje mnoho míst, kde se může svrab projevit. Nejčastěji to však bývá zápěstí, loket, podpaží, bradavky, penis, pas nebo také hýždě a oblast mezi prsty. Na pokožce lze dokonce dle lékařky Stephanie S. Gardener někdy vidět stopy chodbiček roztočů, které se jeví zpravidla jako drobné vyvýšené nebo zbarvené čáry. Jakmile si těchto nepříjemných příznaků všimnete, co nejrychleji se obraťte na svého lékaře, jenž vám doporučí, jak postupovat dále.

Možné příčiny a přírodní léčba svrabu

Svrab je důsledkem napadení drobnými roztoči, kteří se zavrtávají do vrchní vrstvy pokožky, kde se živí a rozmnožují. Nepříjemná vyrážka poté vzniká v důsledku odpadu, který vylučují na povrch kůže, což je také důvod, proč se nejčastěji přenáší těsným kontaktem s dalšími osobami. Mnohdy s nimi můžete přijít do styku také prostřednictvím lůžkovin, oblečení nebo starého nábytku. Naopak svrab nelze chytit od domácích zvířat.

Zmačkaná peřina
Fotografie: Pixabay

Co se týče léčby svrabu, můžete se obrátit na některé přírodní prostředky, jež často fungují mnohem účinněji než drahé komerční výrobky. Mezi ty nejlepší z nich se řadí čajovníkový olej, aloe vera, kapsaicinový krém, různé éterické oleje nebo přírodní mýdla. Všechny tyto prostředky stačí aplikovat přímo na postižené místo a během pár dní by se měly příznaky začít zlepšovat. V každém případě je však důležité obrátit se na svého lékaře.

Vysoký krevní tlak způsobuje potíže celému tělu. Mezi jeho příznaky patří například i závratě nebo rudnutí

V rámci prevence je poté vhodné dbát na důkladné praní lůžkovin a svého oblečení. Pokud máte doma navíc nějaký starý nábytek, zvažte, zda by nebylo vhodné se jej raději zbavit, což by minimalizovalo riziko nákazy. Na webu ZdravéStravování jsme také psali o trudníkovi tukovém, což je další druh nebezpečného roztoče.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]