Nemoci, které se mohou skrývat za bolestmi rukou. Část z nich si rozhodně zaslouží velkou pozornost

Fotografie: Depositphotos

Čas od času může člověka zabolet tu dolní končetině, tu v horní. Na vině bývá únava, namožení i přepracování. Při bolestech rukou je třeba si dávat pozor.

Existují onemocnění, jejichž typickými příznaky jsou bolesti horních končetin. Laik, tedy člověk neznalý, si tyto bolesti obvykle spojuje s přetažením svalů. Ale může se jednat třeba o metabolické poruchy, které se tímto způsobem manifestují. Na co si tedy raději dávat pozor? Více prozradil lékař William Morrison.

Proč vás bolí ruce

Jestliže půjdete do posilovny a dáte si pořádně do těla cvičením na posilovacích strojích, bude zřejmé, že vás mohou ruce bolet. Je to známka namožených svalů. Totéž platí pro situace, když třeba ponesete těžké tašky, budete fyzicky pracovat rukama a podobně. Pokud ale ruce bolí bez příčiny, je nutné zpozornět. Zde se může jednat o projev i vážnější choroby.

Diabetická neuropatie

Jedná se o nezánětlivé poškození funkce a struktury periferních nervů. Na vině bývá dlouhodobě zvýšený krevní cukr při cukrovce. Následkem tohoto dochází k tomu, že motorické, senzitivní nebo vegetativní nervy ztrácejí své schopnosti. Diabetická neuropatie je nejčastější komplikací diabetu. Přitom velmi často napadá nervy na končetinách, dolních i horních.

Pokud vás tedy bolí ruce a jste diabetik, je na místě zdravotní stav konzultovat se svým ošetřujícím lékařem. Také je důležité si pravidelně měřit krevní cukr pomocí glukometru a vyvarovat se tomu, aby byl trvale vysoký.

Fotografie: Pixabay

Rakovina plic, infarkt

V některých případech se rakovina plic projevuje také bolestí horních končetin v oblasti paží a ramen. Je to dáno růstem nádoru. Současně s bolestí se většinou objevuje na paži či rameni modřina a bolest jde do hrudníku, jedné paže nebo zad. V případě, že trpíte nevysvětlitelnými bolestmi rukou, je vhodné konzultovat stav s lékařem.

Bolest v levé paži může také ukazovat na probíhající infarkt. Většinou ji ještě doprovází únava a zadýchávání, oteklé nohy, pocení, slabost, úzkost, tlak na prsou. I tento stav není dobré jen tak přejít a čekat, až odezní. Obvykle se volá na číslo 155 pro rychlou záchranou službu. Infarkt je třeba co nejrychleji léčit.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]