Péče o ruce je důležitá hlavně v zimním období. Naučte se o ně pečovat tak, aby zbytečně netrpěly

Fotografie: Freepik

Pokožka v zimě trpí, tím spíše na rukou, které bývají nekryté a čelí mrazu v první linii. Dochází k jejímu vysušování a praskání, navíc kůži neprospívá ani nyní zcela nezbytné časté mytí rukou nebo jejich dezinfikování. Zjistěte, jak se o ruce v zimě starat, aby nedocházelo k vysušování.

Suchá kůže není jen o estetice

Co způsobuje kožní potíže na rukou? Předně ne vždy jde o estetický problém. Suché ruce sice nevypadají dobře, ale za jejich vzhledem mohou stát vážné zdravotní obtíže s ledvinami, štítnou žlázou nebo jsou na vině atopická dermatitida nebo psoriáza.

Pokožka také může trpět nedostatkem vitamínu A, ale nejčastějšími důvody jsou ty vnější. Kůže se totiž vysušuje vlivem používání čisticích, pracích a dezinfekčních prostředků, suchým vzduchem v místnosti nebo dopravním prostředku, ale také mrazem. K vysušení však může dojít také tím, že si neusušíte ruce po umytí.

Jak hydratovat pokožku rukou

Ruce jsou totiž nejvíce vystaveny vnějším faktorům, protože nemají žádnou ochrannou vrstvu v podobě mazu. Navíc svrchní část pokožky na rukou rychle přichází o molekuly vody. Je proto nutné pokožku náležitě vyživovat pomocí hydratačních krémů. Je vhodné vybírat ty, které obsahují antialergenní ureu, močovinu, která přirozeným způsobem kůži zvláční.

Krémy by se měly používat alespoň dvakrát denně, při styku s agresivními čisticími prostředky častěji. Je vhodné také při jejich používání používat ochranné rukavice, ale i po jejich užití může docházet k vysušování.

Dopřejte rukám obklady z lněného semínka

Lněné semínko je skvělým zdrojem omega-3 mastných kyselin, používá se při kardiologických nebo zažívacích obtížích, ale má také skvělé účinky v dermatologii a péči o pleť. Z tohoto důvodu se v kosmetických prostředcích používá extrakt.

Doma si však snadno můžete vyrobit svůj zábal pomocí polévkové lžíce lněných semínek a sklenice vody. Postačí je svařit na kaši, a ještě do teplé směsi ruce namočit, případně vytvořit obklad. Kromě semínek pomůže také lněný olej, pravidelným promazáváním rukou se obnoví hydro-lipidová vrstva a ochrání ruce proti vnějším vlivům.

Peeling z ovesných vloček

Co ještě pomůže k hydrataci rukou? Ovesné vločky, které nejsou jen skvělým pomocníkem při snižování vysokého krevního tlaku, ale obsahují také celou řadu vitamínů řady B a saponiny, které přirozenou formou čistí buňky v epidermis.

Fotografie: Pixabay

Navíc rukám přinesou kýžený pocit úlevy po aplikaci. Připravte si proto dvě lžíce mletých ovesných vloček, ponořte je do teplé vody a nechte nabobtnat. Po 15 minutách ponořte do hrnce ruce a jemně omývejte.

Pomůže maska z ovesných vloček i z aloe

V případě suché pokožky nebo prasklin je vhodné použít doma vyrobenou masku na ruce. Masku vytvoříte z 2-3 lžic rozemletých ovesných vloček, lžíce medu a lžíce olivového oleje, do směsi přidejte ještě žloutek. Směsí potřete ruce a vložte je do jednorázových rukavic. Nechte působit co nejdéle, klidně 2 hodiny, poté smyjte.

Ruce budou vláčné také při medové masce s přidáním aloe. Smíchejte obě ingredience a naneste na ruce tenkou vrstvu. Smyjte asi po 15 minutách, pokožka bude zklidněná a vláčná.

Na suché ruce platí žloutek a olivový olej

V domácím prostředí si můžete vyrobit i masku z vaječného žloutku a olivového oleje. Žloutek obsahuje vitamín A a potřebný zinek, olivový olej naopak vitamín E, který zklidní podrážděnou pokožku.

Fotografie: Pixabay

Žloutek dejte do mísy a vyšlehejte spolu se lžící olivového oleje, naneste na ruce a vložte do jednorázových rukavic, případně můžete zabalit ruce do alobalu a nechat působit alespoň 10 minut, poté omýt.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]