I při problémech se štítnou žlázou se dá úspěšně zhubnout

Štítná žláza (žláza v krku ve tvaru motýlka), produkuje hormony, které regulují mnoho tělesných funkcí, včetně metabolismu. Když se tedy štítná žláza stane méně aktivní (lékařsky termín známý jako hypotyreóza) a vylučuje méně hormonů, než je obvyklé, ovlivňuje to rychlost metabolismu a tělo tím pádem spálí méně kalorií. To způsobuje přibírání na váze.

Nevysvětlený přírůstek hmotnosti, bez jakýchkoli změn ve stravě či fyzické aktivitě, je jedním z klíčových příznaků hypotyreózy. Studie z roku 2008 publikovaná v časopise Saudi Medical Journal uvádí, že celková dysfunkce štítné žlázy byla častější u lidí s nadváhou s různým stupněm významnosti. Jsou však nutné další studie, aby se zjistil přesný vztah příčiny a následku mezi obezitou a hypotyreózou.

Mimo nadměrného přírůstku na váze jsou dalšími běžnými příznaky nedostatečné štítné žlázy suchá kůže, bolest svalů, křehké vlasy, neustálá či častá únava, nechutenství, menstruační problémy a PMS, vysoká hladina cholesterolu, zácpa, poruchy trávení, špatná koncentrace, špatná paměť a zvýšená citlivost na chlad.

Není vůbec snadné zhubnout, když se váš metabolismus zpomalí, ale existují věci, které můžete udělat. Nejdříve musíte problém vyřešit hormonální cestou a provést určité změny životního stylu.

Užívání léků na štítnou žlázu

Pokud trpíte hypotyreózou, je důležité užívat léky na štítnou žlázu, přesně podle pokynů lékaře. To pomůže udržet hormony štítné žlázy v těle na normální úrovni. Jakmile je hladina štítné žlázy regulována, automaticky vám pomůže při dosažení vašeho cíle hubnutí. Bez korigování hladiny štítné žlázy bude hubnutí nejen obtížné, ale může být pro mnohé nemožné.

Vyvarujte se jednoduchých sacharidů

Pokud máte hypotyreózu, je důležité dodržovat dietu se středním až nízkým obsahem sacharidů, která se zaměřuje na komplexní sacharidy. Jednoduché sacharidy jsou zdrojem prázdných kalorií, kterých se chcete zbavit. Když se snažíte zhubnout, mělo by být hlavním cílem jíst méně kalorií a zaměřit se na příjem a výdej. Pomalý metabolismus v důsledku hypotyreózy může velmi ztěžovat spalování kalorií.

Nesmíte však kalorie snižovat až příliš, protože to může vést ke stresové reakci v těle, což vůbec neprospívá štítné žláze. Pokuste se jíst komplexní sacharidy, abyste snížili produkci cytokinů (molekulky, které přenášejí informace mezi buňkami a mohou ovlivnit zánět v těle). Pište si deník potravin, abyste mohli sledovat svůj denní příjem kalorií a ujistit se, že jíte vyváženou stravu.

Nezapomínejte na pohyb

Cvičení je pravděpodobně jedním z nejlepších způsobů, jak zhubnout, a to platí i pro osoby s hypotyreózou. Cvičení zrychluje metabolismus a pomáhá tak překonat účinky hypotyreózy. Cvičení také poskytuje tolik potřebnou sílu a mobilitu. Postačí cvičení s nízkou intenzitou, jako je každodenní svižná chůze 45 až 60 minut. Je však důležité to dělat pravidelně. Společně s tím by se měl provádět i dvakrát týdně po dobu 30 minut posilovací trénink. Tato cvičení jsou velmi prospěšná.

Další tipy

  • Začněte používat kokosový olej – zdravé mastné kyseliny se středním řetězcem v kokosovém oleji stimulují produkci hormonů štítné žlázy, aby udržovaly normální fungování žlázy

  • Konzumujte ořechy v menším množství – ořechy jsou zdravou volbou díky přítomnosti selenu v nich. Selen je důležitý minerál pro správnou funkci štítné žlázy

  • Rybí olej formou potravinových doplňků – rybí olej obsahuje omega-3 mastné kyseliny, které vaše tělo neprodukuje, a musí ho získat z potravy, aby se zlepšila funkčnost nedostatečně aktivní štítné žlázy. Omega-3 mastné kyseliny také zlepšují schopnost těla metabolizovat tuk a zabránit jeho hromadění. Omega-3 jsou prospěšné také při snižování břišního tuku zvaného viscerální tuk, který je spojen s řadou zdravotních problémů, včetně vysokého krevního tlaku a zvýšené hladiny cukru v krvi

  • Vyzkoušejte jablečný ocet – jablečný ocet pomáhá regulovat hormony štítné žlázy. Pomáhá také s detoxikací a zlepšuje funkci metabolismu, což usnadňuje hubnutí