Nemocná štítná žláza na sebe upozorňuje včas. Je dobré si dávat pozor na výskyt raných příznaků

Fotografie: Depositphotos

Příznaků problémů se štítnou žlázou, které se mohou zdát na první pohled banální, je mnoho. Zjistěte, co by vás mělo navést k tomu, abyste si nechali zkontrolovat štítnou žlázu.

Klasické příznaky onemocnění štítné žlázy jsou obvykle dobře známé: hypertyreóza způsobuje mimo jiné rozrušení, poruchy srdečního rytmu nebo hubnutí, zatímco hypotyreóza naopak pomalost, horší náladu nebo přibývání na váze, říká Kelly Wood. Existují však i další, méně zjevné příznaky spojené s problémy se štítnou žlázou, kterých byste si měli být vědomi. Zjistěte, zda musíte navštívit svého lékaře.

Co je štítná žláza?

Štítná žláza se nachází v přední části krku a má tvar motýla. Je těžké uvěřit, že taková maličkost má na naše tělo tak obrovský vliv. Pokud je štítná žláza nadměrně aktivní, produkuje příliš mnoho hormonů štítné žlázy, čímž dochází k hypertyreóze. Pokud je však štítná žláza nedostatečně aktivní, vylučuje příliš málo hormonů štítné žlázy a vzniká hypotyreóza.

Příznaky problémů se štítnou žlázou

Poruchy štítné žlázy jsou překvapivě časté. Statisticky se problémy se štítnou žlázou vyskytují až u 12 lidí ze 100. Až desetkrát častěji jsou to ženy. Než si však většina nemocných uvědomí, že jejich štítná žláza zlenivěla, tělo vyšle určité signály. Přečtěte si 12 varovných příznaků, které naznačují, že byste se měli podívat na zdraví své štítné žlázy.

Pocit smutku nebo deprese

Smutek nebo úzkost mohou mít mnoho příčin, ale ke změnám nálady mohou přispívat i problémy se štítnou žlázou. Deprese je často prvním příznakem problémů se štítnou žlázou (častější u hypotyreózy), stejně jako úzkost (častější u hypertyreózy).

Zácpa i průjem

Pokud trpíte zácpou, může to být způsobeno poruchou produkce hormonů štítné žlázy, která způsobuje zpomalení trávení. Mezi příznaky hypotyreózy však může patřit nejen zácpa, ale také nadměrná potřeba chodit na toaletu a řídká stolice.

Fotografie: Depositphotos

Únava a ospalost

Pro každého je občas těžké ráno vstát z postele, ale když se to stane vyloženě nepříjemným a každodenním problémem, může to být varovný signál. Selhání štítné žlázy způsobuje letargii i během dne, často souvisí se změnou nálad.

Vypadávání vlasů a suchá pokožka

Máte pocit suché a svědivé pokožky i v zimě? Může to být příznakem hypotyreózy. Změna této struktury je způsobena zpomalením metabolismu a je zodpovědná za vylučování potu. Vlasy a nehty mohou být suché a lámavé. Mohou vám také začít vypadávat vlasy a v některých případech i obočí.

Náhlé zvýšení hmotnosti

Přibývání na váze sice může být způsobeno řadou faktorů, ale pokud k němu dojde náhle, beze změny stravovacích a pohybových návyků, může to být důvodem k obavám. Ve skutečnosti je to jeden z hlavních důvodů návštěv u lékaře. Pacienti říkají, že nejedí více než obvykle, ale přesto přibývají na váze. Pravidelně cvičí, ale vůbec to nepomáhá. Ve většině případů je to příznakem hypotyreózy.

Snížení libida

Když štítná žláza pracuje zpomaleně, zpomaluje také metabolismus, tj. veškerý metabolismus v těle. Mezitím je zodpovědný za orgány, které vylučují pohlavní hormony. Nízké hladiny těchto hormonů bohužel snižují chuť na sex.

Bolesti svalů

Tento druh bolesti je normální a může mít samozřejmě i jiné vysvětlení. Pokud naopak pociťujete náhodné a záhadné znecitlivění paží, rukou, nohou nebo chodidel, může být zdrojem problému vaše štítná žláza. Nedostatek hormonů štítné žlázy může časem vést k poškození nervů, které vysílají signály z mozku do zbytku těla.

Zrychlené bušení srdce

Když se zamilujete, může se vám zrychlit tep. „Třepotání“ však může být způsobeno i problémy se štítnou žlázou. Pak máte pocit, jako by vám srdce tlouklo dvakrát rychleji. To lze pocítit na odpovídajícím místě na krku nebo zápěstí.

Závratě

Pokud se u vás objeví závratě, které se časem náhle stanou intenzivnějšími, může být na vině štítná žláza. Hypertyreóza může ztěžovat soustředění, zatímco hypotyreóza může způsobovat problémy s pamětí. Mnoho žen si myslí, že je to něco, co přichází s menopauzou, zatímco je to příznak problémů se štítnou žlázou.

Vysoký krevní tlak

Pokud máte vysoký krevní tlak a jediným řešením jsou léky, zdravá strava nebo pravidelné cvičení, měli byste si nechat vyšetřit štítnou žlázu. Nadměrná činnost štítné žlázy může způsobit vysokou hladinu cholesterolu, která může vést k srdečnímu selhání.

Fotografie: Freepik

Změna chuti

Začaly vám najednou různé věci chutnat jinak? Při hypertyreóze se může měnit chuť a čich. Pokud nemůžete přestat s přejídáním, může se jednat o příznak hypertyreózy. Tato porucha pak vyrovnává všechny přijaté kalorie, takže i když jíte neustále, nemůžete přibrat. I když to může znít jako sen mnoha žen, je to rozhodně důvod k návštěvě lékaře.

Nepříjemné pocity v krku

Štítná žláza se nachází na krku, takže je možné, že vás bude bolet právě tam. Knedlík v krku, změna hlasu nebo zvětšená štítná žláza mohou být známkou problémů se s tímto orgánem. Pokud nic z toho necítíte, můžete si ověřit, zda jste v pořádku, pohledem do zrcadla a hledáním otoků.

Zdroje: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]