Oddech od neúspěšného hubnutí: Dechová cvičení pomáhají se shazováním přebytečných kil a podporují kvalitní spánek

Fotografie: Depositphotos

Dýchací cvičení mohou mít velmi pozitivní vliv na vaše zdraví. Jsou dokonce velmi užitečné při dietě, neboť snižují nutkání přejídat se.

Dechová cvičení se ve východních kulturách používají k podpoře zdraví již po dlouhá tisíciletí. V současné době však vyšlo najevo, že jejich pravidelné provádění pomáhá snižovat hladinu stresu, a dokonce mohou mít vliv i na hubnutí, neboť zvyšují spalování tuku. Kromě toho mají tyto jednoduché cviky velmi pozitivní vliv na spánek, který taktéž úzce souvisí s tvorbou tuku, říká doktorka Danielle Hildreth.

Snadnější hubnutí a lepší spánek

Praktikování dechových cvičení může podporovat hubnutí a snižovat množství tělesného tuku. Jejich provádění totiž zvyšuje vylučování hormonů močí a aktivitu sympatického nervstva, které je zodpovědné za reakci těla „bojuj, nebo uteč“, což může z dlouhodobého hlediska podpořit spalování kalorií a efektivní využití zkonzumovaných potravin. Stejně tak mohou tyto jednoduché cviky zvyšovat klidovou rychlost metabolismu, která je taktéž často spojována s úbytkem hmotnosti.

Provádění dechových cvičení po dobu 45 minut třikrát do týdne výrazně snižuje tělesnou hmotnost a index tělesné hmotnosti. Dále pak také stojí za zmínku, že tyto praktiky mají velmi pozitivní vliv na spánek a podporují jeho kvalitu – to je další důležitý faktor, který souvisí s hubnutím a regulací hormonů v organismu.

dechové civčení
Fotografie: Pixabay

Nižší chuť k jídlu

Praktikování dechových cvičení může snižovat pocit hladu během dne, což může pomoci snížit příjem potravy, a podpořit tak hubnutí – to platí i v případě, že cvičení provádíte na lačný žaludek. Abyste však získali co nejlepší výsledky, je vhodné praktikovat správné a osvědčené metody. Mezi ty nejlepší patří především:

  • Hluboké dýchání: Tato forma dechového cvičení spočívá v tom, že se zhluboka nadechnete, na několik vteřin zadržíte dech, a poté ho pomalu uvolníte.
  • Střídavé dýchání nosními dírkami: Při tomto cvičení procvičujete nádech a výdech střídavě nosními dírkami.
  • Dýchání se sevřenými rty: Tento typ dýchání vypadá tak, že se nadechujete nosními dírkami a pomalu vydechujete sevřenými rty.
  • Senobi: Jedná se o japonský styl hlubokého dýchání, který spočívá v tom, že se zakloníte, natáhnete ruce nad hlavu a několikrát se pomalu nadechnete a vydechnete.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]