Které čaje vám pomohou s hubnutím? My to víme…

Čaj patří zároveň s kávou k nejoblíbenějším nápojům na světě. Lahodný nápoj si lze připravit snadno tak, že si člověk vloží do hrníčku pytlík čaje, případně listy čajovníku a nechá chvíli vyluhovat, scedí a vypije. Čaj obarví vodu a pustí do ní látky v něm obsaženy.

Popíjení čaje má celou škálu pozitivních účinků na zdraví. Chrání buňky před poškozením, minimalizuje možnost vzniku kardiovaskulárních chorob, pomáhá při hubnutí a další.

Černý čaj

Patří mezi čaje, jež prochází při výrobě procesem oxidace v mnohem větším měřítku než další druhy čajů – bílý, zelený či Oolong. Oxidace = chemická reakce, při níž jsou čajové lístky vystaveny působení vzduchu, což vede k jejich zhnědnutí. Právě to činí tmavou barvu u tohoto typu čaje. Na trhu existuje mnoho druhů černého čaje. Studie potvrzují, že jde o čaj podporující hubnutí. Tudíž nejen čaj zelený pomáhá při redukci váhy. Černý čaj obsahuje flavonoidy, kterým se připisují antioxidační a antibakteriální schopnosti a kladně podporují i produkci hormonů.

Zelený čaj

O zeleném čaji se všeobecně ví, že je velmi zdravý. Je spojován s celou řadou léčivých účinků. Patří k čajům nejvíce spojovaným s hubnutím a spalováním tuků. Tedy na hubnutí má nejvýraznější účinky. Obsahuje velké množství katechinů (přírodních antioxidantů), jež zrychlují metabolismus a podporují spalování tuků.

Bílý čaj

Má mezi ostatními čaji trochu zvláštní postavení. Vyrábí se totiž z mladých čajových lístků, jež nejsou dále průmyslově zpracovány. Jeho chuť je jiná oproti dalším čajům. Chuť je jemná, lehounce nasládlá, ale plná. I bílý čaj má řadu blahodárných účinků na lidské zdraví. Je rovněž vhodný na spalování tuků, zlepšuje zdraví ústní dutiny a zabíjí nádorové buňky.

Kvašený černý čínský čaj

Tento čaj známý jako Pu-erh (fermentovaný) chcete-li kvašený černý čínský čaj, vyniká silným a zemitým aroma. Nejlépe si jej člověk vychutná po jídle. Dokáže snižovat hladinu cukru a triglyceridů v krvi. Tento čaj pomáhá nejen zhubnout, ale zabraňuje rovněž jojo efektu.

Oolong čaj

Patří k tradičním čínským čajům a vyrábí se z částečně oxidovaných lístků. Z pohledu oxidace a barvy patří někde mezi čaj zelený (vyráběný bez oxidace) a čaj černý (prochází procesem oxidace). Tento čaj má jedinečnou chuť a výraznou ovocnou vůni. I tento čaj zrychluje metabolismus a podporuje tudíž hubnutí.

Obrázek: pixabay.com