Houbová inspirace – 10 chutných a rychlých jídel připravených z hub

Houby jsou velmi podceňovanou potravinou. Často se schovávají v pozadí a hrají podpůrnou roli, místo aby byly v hlavní roli. Přitom jsou tak zdravé. Obsahují vitamíny (riboflavin a niacin), pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi, jsou zdrojem významných antioxidantů, které bojují s volnými radikály, podporují imunitu a mnoho dalšího.

Mimo to obsahují velmi málo kalorií, proto je můžete konzumovat, aniž byste se strachovali o svou figuru. Přinášíme vám inspiraci na 10 chutných, zdravých jídel z hub.

Houby s česnekovým máslem

Na tento recept můžete použít žampiony, ale i jiné houby. Stačí je očistit a dát na plech společně s máslem, česnekem, rozmarýnem, tymiánem, citronem, solí a pepřem. Upečte do zlatohnědé barvy, což trvá cca 20 minut.

Slaný houbový koláč

Koláč nemusí být vždy jen sladký. Výtečně chutná i ten slaný. Jíst se dá teplý i studený. Připravíte si vláčné hutné těsto, jako na koláč, ale ve slané verzi: máslo, vejce, mouka, sůl, zakysaná smetana a na těsto pak položíte náplň: houby připravené na másle a cibuli s kmínem, solí, pepřem, tymiánem, rozmarýnem. Koláč upečete a přidat můžete i oblíbené bylinky.

Houbové rizoto

Toto jídlo je velmi zdravé, rychlé, zasytí a ještě i výtečně chutná. Smícháte houby s uvařenou rýži (místo rýže lze použít i quinoa), zeleninou a bylinkami. Na talíři můžete horký pokrm posypat ještě i strouhaným sýrem.

Houbové špagety

Uvaříte si špagety (lze použít klasické nebo pro zdravější a dietnější verzi zeleninové špagety) a houbovou směs se smetanou. Houbovou směs pak smíchejte se špagetami a podávejte.

Houbový guláš

Na tento recept budete potřebovat houby, cibuli, česnek, majoránku, sůl, pepř, drcený kmín, mletou papriku, sádlo nebo olej podle potřeby a zeleninový vývar. Tento guláš je připraven rychle a podávat ho můžete s pečivem, ideálně doma upečeným.

Další houbové recepty

  • Houbová smaženice s vejci

  • Obalované houby ala řízek

  • Houbová omáčka

  • Krémová houbová polévka

  • Houbový burger (nutno použít velké hlavičky hub)

Obrázky: pixabay.com