Nalezené houby nemusí být tak zdravé, jak si člověk může myslet a to obzvláště pro dětský organismus

Jsou lidi, kteří houby zbožňují a pak druzí, kteří jim nemohou přijít na jméno. Jak to ale s houbami je? Jsou vůbec zdravé? A pokud ano, platí to samé i pro děti? Na toto téma se teď zaměříme – „děti a houby“.

Houby jsou těžce stravitelné

Houby se těžko stravitelné a dětské tělo ještě není dostatečně vyvinuté, aby se vypořádalo s trávením potravy tohoto typu. Mnozí rodiče o tom nevědí a nabízejí svým dětem to, co nasbírali v lese nebo koupili na trhu. Možná se nám intuitivně zdá, že když se jedná o přírodní produkt, nemůže na něm být nic závadného. Pro příště ale houby do dětského jídelníčku raději nezařazujte a nechte děti, aby si k nim našly cestu později v dospělosti.

Otrava ohrožuje dětský organismus ještě více

Nikdo samozřejmě nechce dát svému dítěti jedovatou houbu, ale pokud k tomu dojde, jeho tělo bude reagovat mnohem rychleji. Je to zcela logické. V malém tělíčku se všechny nebezpečné látky šíří ještě rychleji a křehký dětský organismus se s nimi nemusí být schopen vypořádat tak dobře jako dospělí. Riziko otravy je značné i u zkušených houbařů. Některé typy hub jsou si velmi podobné a zmýlit se může každý.

Se žampiony je to podobné

Všichni víme, že žampiony vlastně houby nejsou, jedná se o zeleninu. Nicméně i tak mají žampiony s houbami mnoho společného a není to jen typický vzhled. I se žampiony byste tedy měli u dětí šetřit a podávat je jen výjimečně.

Pozor na nebezpečný chitin

Chitin není nic jiného než látka, která ztěžuje trávení hub. Pro naše tělo je tato látka nestravitelná a náš organismus se s ní neumí dobře vypořádat. Po dlouhou dobu tedy zůstává v našem trávicím traktu a způsobuje nepříjemné projevy jako je nadýmání a plynatost. To samé logicky platí u dětí, a ještě v daleko větší míře. Chcete-li se vyhnout bolestem břicha a nepohodlí, houbám se raději vyhněte.

Dospělí by měli pamatovat i na sebe a své zdraví

V neposlední řadě je nutné pamatovat nejen na zdraví dětí, ale také na zdraví nás, dospělých. Houby jsou a vždy budou rizikovou potravinou. Pokud si byť i jen trochu nejste jistí, zda je houba jedlá, raději ji nechte v lese. Nevyplatí se zbytečně riskovat. Houby také nesbírejte v blízkosti rušných silnic, kde mohou být znečištěné.Řekněte ostatním, co si myslíte