Hladinu kyseliny močové lze snížit snadnou úpravou stravy. Pomohou i třešně a brokolice

Fotografie: Depositphotos

Nahromaděná kyselina močová způsobuje nepohodlí a bolest, jež však můžete zmírnit pomocí některých domácích prostředků.

Nadměrná hladina kyseliny močové v těle může způsobit různé zdravotní problémy, včetně dny a onemocnění spojených s ledvinami. Štěstí je, že existuje mnoho potravin, které mohou přirozeně pomoci snížit tuto hladinu. Od čerstvého ovoce a zeleniny po byliny a luštěniny, některé potraviny mají vlastnosti, které mohou podpořit zdraví a regulovat hladinu kyseliny močové v těle, informoval lékař Darragh O’Carroll.

Kde se bere kyselina močová

Kyselina močová se tvoří v ledvinách během procesu metabolismu alkoholu a v játrech během metabolizace určitých sacharidů, vysvětluje lékařka Elaine K. Luo. Puriny, které jsou součástí nukleových kyselin, jsou získávány z potravy, ale mohou být také syntetizovány v těle, především v játrech.

Přebytečné puriny jsou poté oxidovány na kyselinu močovou, která je následně vylučována močí. Nicméně kyselina močová má omezenou rozpustnost ve vodě. Pokud je v moči přítomna ve vysoké koncentraci, může se krystalizovat a vytvářet ledvinové kameny.

Kombinace určitých potravin ve vašem jídelníčku může podle doktora O’Carrolla přirozeně pomoci snížit hladinu kyseliny močové v těle a podpořit zdraví ledvin. Je však důležité si uvědomit, že změna stravovacích návyků by měla být součástí celkového zdravého životního stylu a že je vždy dobré konzultovat se svým lékařem před začátkem jakýchkoli změn ve stravě, zejména pokud máte zdravotní problémy spojené s ledvinami.

Třešně

Třešně jsou bohaté na látky nazývané antokyany, které mají protizánětlivé vlastnosti. Studie ukázaly, že konzumace třešní může snížit hladinu kyseliny močové v krvi a může být užitečná pro lidi trpící dnou.

Bradavice mohou být odstraněny i z pohodlí domova. Pomůže i jablečný ocet a aloe vera

Brokolice

Brokolice je další zelenina, která může být prospěšná pro snižování hladiny kyseliny močové. Dle lékařky Brendy B. Spriggs obsahuje látky nazývané sulforafany, které mohou pomoci zvýšit rychlost vylučování kyseliny močové z těla a chránit proti zánětům.

Citrusové plody

Citrusové plody, jako jsou pomeranče, citrony a grep, jsou bohaté na vitamín C, který může pomoci snížit hladinu kyseliny močové v těle, dokládá studie v časopise Nutrients. Vitamín C zvyšuje produkci moči a pomáhá tělu odstraňovat přebytečnou kyselinu močovou.

kyselé citrony
Fotografie: Freepik

Voda

Pití dostatečného množství vody je klíčové pro udržení nízké hladiny kyseliny močové, jelikož ledviny filtrují okolo 70 % kyseliny močové v těle, jak bylo uvedeno v souhrnné studii z roku 2017. Zvýšený přísun vody pomáhá ředit moč a podporuje častější močení, což může snížit koncentraci kyseliny močové v moči.

Celozrnné produkty

Celozrnné produkty, jako jsou celozrnný chléb, hnědá rýže a ovesné vločky, jsou bohaté na vlákninu, která může pomoci snížit hladinu kyseliny močové v krvi, jak zjistily i odborné studie. Vláknina pomáhá zlepšit funkci ledvin a podporuje vylučování kyseliny močové z těla.

O léčivých bylinkách účinných při rozpouštění kyseliny močové si přečtěte v našem článku, který jsme v minulosti publikovali na webu ZdravéStravování.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]