Potraviny pro celkovou detoxikaci těla. Organismus pročistí od škodlivých látek lépe než leckteré léky

Fotografie: Depositphotos

Pokud máte v plánu velkou detoxikaci těla, zařaďte do svého jídelníčku tyto základní potraviny. Váš organismus pročistí lépe než specializované doplňky stravy, říká lékař Richard Fogoros.

Lidské tělo a organismus člověka jsou obecně nastavené tak, že se sami dokážou zbavovat nebezpečných toxinů, virů a bakterií. Celé tělo se tak průběžně pročišťuje a udržuje v dobré kondici. I tak je důležité a také doporučované provést jednou za čas komplexní detoxikaci celého organismu, která vyžene i ten nejodolnější druh toxinu, jenž naše tělo může trápit. Jak ale na takovou detoxikaci jít? Na trhu je samozřejmě celá řada přípravků i doplňků stravy určených speciálně pro tuto problematiku, bohatě si však vystačíte s některými zcela základními potravinami.

Když tělo volá pro pročištění

Ačkoliv má tělo, zejména díky játrům, speciální schopnost samopročištění, které z organismu odstraní škodlivé nebo nebezpečné toxiny a bakterie, je někdy potřeba mu trošku pomoci. A to nejlépe ve formě účelné detoxikace, která celé tělo dokonale pročistí a zabaví ho i skutečně odolných virových nebo toxických potvůrek, které by nás mohly trápit.

Fotografie: Freepik

Jak ale vědět, že je na detoxikaci ten správný čas? Je to prosté, tělo si o to samo řekne. Stačí ho jenom poslouchat. Bude totiž vylučovat signály, které jsou pro zvýšené toxiny v těle běžné, a tím bude žádat o pročištění. Jednat se může například o vypadávaní vlasů, suchou a bledou pokožku, slabé a měkké nehty atd.

Červená řepa

Červená řepa patří mezi potraviny s velmi silnými detoxikačními účinky, které mají na tělo přímo blahodárný vliv. Obsahuje totiž celou řadu prospěšných složek, jako je fosfor, vláknina, měď, vitamín C a také organické kyseliny. Ty zlepšují trávení a celkový „pohyb“ jídla ve střevech a také ničí hnilobné a jinak škodlivé bakterie, které by se na střevních stěnách mohly tvořit.

Fotografie: Freepik

Kromě toho obsahuje také látku betain, díky které se játra mnohem lépe zbavují toxinů a která také napomáhá ke komplexnímu pročištění těla. Pokud si však myslíte, že je to vše, mýlíte se. Červená řepa si totiž připisuje další podstatnou výhodu, a to kyselinu listovou, která dokonale napomáhá k omlazování tělesných buněk, a také křemen, který významně podporuje zdraví a sílu vlasů, nehtů a pokožky.

Bílé zelí

Výhody bílého zelí by se daly popisovat na několik stránek, řekněme si tedy o těch nejdůležitějších, které se týkají pročištění těla. Jedná se konkrétně o tu vlastnost bílého zelí, jež napomáhá vázat těžké kovy a toxiny, které poté také účinně odstraňuje ze střev či jater. Kromě toho tato zelenina obsahuje i potřebné organické kyseliny, které podporují a normalizují střevní mikroflóru a zlepšují trávení.

Fotografie: Freepik

Mimo tyto vlastnosti bílé zelí obsahuje také velice vzácný vitamín U, který neutralizuje nebezpečné chemikálie v těle, podílí se na syntéze vitamínů, a dokonce i napomáhá ke správnému a bezproblémovému hojené vředů. Výsledkem je tedy celý komplex, který je jako stvořený pro zdravou a optimální funkci jater, střev a žaludku.

Česnek

To, že česnek je velmi zdravá a prospěšná potravina, ví snad každý. Málokdo však ví také to, že jeden stroužek česneku obsahuje více než 400 užitečných a tělu prospěšných složek. Ty se tak mimo jiné podílí například na snižování vysokého krevního tlaku, na snižování špatného cholesterolu, na uvolňování cév a pročisťování jater atd.

Fotografie: Freepik

Kromě toho česnek dokáže také ničit buňky multiformního glioblastomu, který je hlavní příčinou rakoviny mozku, poradí si i se závažnými bakteriemi tuberkulózy či záškrtu a v neposlední řadě tělo zbavuje velké většiny nahromaděných toxinů. Proto neřešte česnekový odér a dopřávejte si tuto potravinu v hojném množství.

Jarní cibulka

Jarní cibulka je nejen velmi chutnou, ale také zdraví prospěšnou potravinou, která naše tělo dokáže obohatit o nejednu významnou složku. Jedná se například o fytoncidy, které se mimo jiné nacházejí v éterických olejích a během několika vteřin dokážou účinně zlikvidovat hned celou řadu škodlivých baterií, toxinů, nebo dokonce i hub.

Fotografie: Freepik

Kromě toho jarní cibulka podporuje trávení, vstřebávání živin, a dokonce i optimální chuť k jídlu. Její pravidelná konzumace má navíc i výhodu v tom, že síra, kterou obsahuje, se významně podílí na neutralizování toxických látek, které se hromadí na stěnách střev či jater. Ty se tak díky této složce doslova rozpustí a vyplaví z těla ven.

Avokádo

Obecně je avokádo bráno jako velmi zdravá a výživná zelenina, což se od pravdy ani trošku neodchyluje. Avokádo totiž obsahuje takzvaný zdravý tuk, který je pro tělo velmi důležitý, a také tato zelenina obsahuje i látku zvanou glutathion, která zvládá blokovat a neutralizovat až 40 různých karcinogenů a různých škodlivých látek v těle.

Fotografie: Freepik

Kromě toho avokádo snižuje hladinu cholesterolu v krvi, čímž snižuje riziko vysokého krevního tlaku, ucpávání cév a kardiovaskulárních onemocnění. Mimo to také zlepšuje trávení, dodává chuť k jídlu a také napomáhá k optimálnímu dodávání kyslíku do tkání a potřebných částí těla. A navíc je avokádo velmi chutné a variabilní na použití v kuchyni.

Brusinky

Brusinky obecně patří mezi jeden z nejsilnějších přírodních léků. Toto ovoce si totiž naprosto hravě poradí s problémy celého těla, především však s problémy týkajícími se močového ústrojí. To totiž dokonale zbavuje všech virů a toxinů, které ho mohou trápit a které také způsobují nehezké zdravotní potíže, jako například zánět močového měchýře nebo zánět ledvin a další jiné záněty.

Fotografie: Freepik

Kromě toho je ale brusinka obecně považována za velmi antibiotickou a antibakteriální surovinu, která dokonce bojuje i s problémy srážlivosti krve a účinně zpomaluje tvorbu a růst rakovinových buněk. Pokud tedy máte jakékoliv potíže s močovým měchýřem, brusinkový čaj nebo brusinky v jakémkoliv podání vám dokonale pomohou.

Zdroj: VeryWellFit