Odbourání běžného zlozvyku kousání nehtů není žádná věda. Vše je pouze v hlavě

Fotografie: U3176478 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Kousání nehtů je velmi běžný zlozvyk, kterého se mnoho lidí nedokáže za žádnou cenu zbavit. Existují však způsoby, jež vám skutečně dokážou pomoci.

Kousání nehtů je častý zlozvyk, kterého se velmi špatně zbavuje. Většina lidí ho dokonce dělá, aniž by si to uvědomovala – zejména pokud se nudí. Naštěstí však existují určité způsoby, jak si můžete pomoci, a to téměř ihned. Je ovšem důležité jít do toho s pevnou vůlí. Přece jen, okousané nehty a kůže okolo nich mohou velmi intenzivně kazit váš vzhled, a proto byste se je měli pokusit udržovat pěkné a zdravé. Kromě toho může být tento zlozvyk příčinou mnoha nepříjemných problémů, včetně zánětu a infekce, říká doktorka Ashley Marcin.

Udržujte nehty krátké

Jedním z nejlepších způsobů, jak zabránit kousání nehtů, je udržovat je neustále krátké. Jde o jednoduchou myšlenku – pokud nebudou dlouhé, nebudete mít co kousat, což sníží vaše nutkání. Samozřejmě však budete muset zařadit tento návyk do rutiny pravidelně, protože nehty neustále rostou, a jakmile se ke kousání jednou vrátíte, může být následné odvykání ještě obtížnější. Popřípadě si také můžete zajít na manikúru a zjistit, zda si nemůžete pomoci tímto způsobem. Nehty budou navíc vypadat skvěle, takže vás možná přemůže lítost.

Laky s hořkou příchutí

Na trhu, a to zejména v lékárnách nebo obchodech s hygienickými potřebami, můžete najít mnoho laků s hořkou příchutí. Ty jsou určeny přesně pro lidi, kteří se chtějí zbavit kousání nehtů. Jejich aplikace totiž dodává nehtům nahořklou příchuť, jež vás pokaždé, co si je dáte do úst, upozorní na to, co děláte. Nehty vám tak mohou přestat chutnat, a vy se tak během krátké doby můžete tohoto zlozvyku zbavit.

Mějte u sebe dostatek žvýkaček

Žvýkačky mohou být skutečně skvělým pomocníkem, pokud se chcete účinně zbavit kousání nehtů. Vždy, když budete mít nutkání dělat tento zlozvyk, je můžete jednoduše vytáhnout a vložit si je do úst – to vaši mysl dostatečně zaměstná a vy nebudete mít nutkání to dělat. Je ovšem důležité zmínit, že byste to s jejich konzumací neměli přehánět, protože mohou obsahovat cukry a chemikálie, které negativně ovlivňují mozkové funkce a zdraví organismu. Popřípadě můžete konzultovat se svým zubním lékařem koupi žvýkacího náhrdelníku.

žvýkání žena
Fotografie: Freepik

Přestaňte postupně

Tato metoda si v poslední době získává čím dál větší oblibu po celém světě a podle mnohých je mimořádně účinná. Jedná se především o to, že si nejprve přestanete kousat pouze jeden prst, například palec. Zhruba po týdnu, až si odvyknete, přidáte prsteníček. Takto postupujte po každém týdnu s každým dalším prstem (i na druhé ruce) a nakonec si je přestanete kousat úplně. Úspěch této metody také může spočívat v tom, že během celého procesu budete moci vidět posun, který vás bude motivovat postupovat dále.

Nevzdávejte to

Nemůžete očekávat, že si přestanete kousat nehty ze dne na den – ve skutečnosti je potřeba k odvykání minimálně 21 dní. Proto neztrácejte motivaci s odbouráváním tohoto návyku a snažte se aplikovat co nejvíce výše uvedených způsobů. Jedná se navíc o snadný způsob, jak si způsobit nebezpečné problémy, včetně například infekce, zánětu, podráždění nebo silné bolesti.

Zdroj: Healthline