Efektivní cvičení, při kterých zklidníte mysl a protáhnete tělo

Pravidelný pohyb by měl být naprostou samozřejmostí. Není přitom nutné běžet hned do fitness centra, zvlášť pokud patříte mezi stydlivější a vadí vám cvičení před ostatními. Zvládnout se to dá i v klidu a bezpečí domova. Dnes je k dispozici řada online programů (i zdarma), které lze využívat. Jestliže je po náročném dni pro vás lepší variantou cvičení, které protáhne tělo a zklidní mysl, pak je tento článek určen právě vám.

Cvičení se rozhodně nepojí pouze ke snaze zhubnout. Protažení a zpevnění těla je i prevencí řady nepříjemných onemocnění a bolesti zad. Protahování těla je zejména důležité pro ty, co mají sedavé zaměstnání. A zklidnění uvítají zase ti, co pracují ve shonu a neustále někam pobíhají.

Jóga

Jóga je prostě skvělá, to je bez debat. Můžete si vybrat typ jógy, který odpovídá vaší osobnosti. Svěží a dynamickou nebo relaxační, pomalou. Případně něco mezi. Je skvělou prevencí bolesti zad a jiných problémů spojených s nedostatkem pohybu, úžasně si protáhnete tělo a zlepšíte flexibilitu, pomáhá s lepší rovnováhou a navíc zklidníte rozbouřenou mysl. Složitější pozice už vyžadují soustředěnost. Začít můžete pochopitelně s těmi jednoduchými. Stačí vám rozložená podložka a trochu místa kolem.

5 Tibeťanů

Jestliže dáváte přednost nenáročnému relaxačnímu cvičení, pak zkuste 5 Tibeťanů. Cvičení vám zabere zhruba 10 minut a stačí vám jen kousek místa a rozložená podložka. Jde o 5 cviků, které se opakují, přičemž finální počet opakování každého cviku je 21. Účinky na sebe nenechají dlouho čekat. Již po prvním týdnu pocítíte příliv vitality a energie. Je to skvělé cvičení jako prevence bolesti páteře, pro obnovení proudění energie v těle a pro zahnání únavy.

Pilates

Jestliže sedíte celý den v kanceláři, pak je Pilates pro vás dobrou volbou. Cvičení se zaměřuje na posílení středu těla, pánve, páteře, břicha i zadku. Nejenže se vám uleví, ale budete hezky tónovat postavu. Cvičení přinese sílu, flexibilitu a úlevu ztuhlým svalům. K cvičení si můžete pustit i příjemnou hudbu, která požitek ještě více umocní.

Zumba

Patrně víte, že Zumba je o tanci. Lépe řečeno směs rozvrkočených latino rytmů, které vám bezpochyby zvednou tepovou frekvenci i náladu. Nejde o složité taneční kreace (kombinace salsy a aerobiku), tudíž se ničeho obávat nemusíte. Internet je plný instruktážních videí, tudíž si můžete zajuchat z pohodlí domova. Stačí vám 15 až 20 minut denně. Pokud si troufáte, můžete křepčit i hodinu. Zumba vám pomůže spálit kalorie, ale rovněž je skvělá pro zdraví srdce a určitě vám zlepší náladu.

30 day shred – Jillian Michaels

Jillian Michaels je americká trenérka, která sestavila nespočet cvičebních programů, kde patří i 30 day shred. Rozhodně nejde o žádnou novinku, ale úspěchy tento program sklízí dodnes. Je to patrně jeden z nejoblíbenějších cvičebních programů pro ženy. Potřebovat budete PC, ať si můžete pustit lekci a karimatku, opět s menším prostorem kolem vás. Při tomto cvičení se zapotíte, protáhnete si tělo, zlepšíte si náladu. Výhodou je, že mohou začít i úplní začátečníci, náročnost stoupá postupně s každým novým tréninkem.

Pokud si troufáte cvičit sami, můžete si sestavit i vlastní cvičební program, který bude zahrnovat kombinaci různých cviků. To vám umožní plně se soustředit sami na sebe a nemuset sledovat trenéra na obrazovce. Jestliže jste začátečníci, pak vám videa ze začátku přijdou vhod, časem si vystačíte i s vlastním cvičebním plánem. Cvičení si lze zpříjemnit i poslechem příjemné/pozitivní hudby.

Obrázky: pixabay, livingly